21. 10.9. rovinata etapa ciel rovina Arroyomolinos > Madrid 102 km Trentin

etapa 21
profil etapy - 579 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)

A bylo to tady! Posledních dvacet tři dnů uplynulo jako voda a po třech týdnech se s poslední Grand Tours sezony celý cyklistický svět rozloučil v Madridu. Dvacet jeden etap přineslo mnoho zajímavých věcí. Například první start na Vueltě Michaela Koláře, nevídané dokonaní double v podání Chrise Frooma či závěrečnou tečku za bohatou kariérou v podání Alberta Contadora.

Poslední etapa měřila téměř 120 kilometrů a byla v podstatě už jen oslavou cyklistického svátku. Večerný dojezd v hlavním městě Španělska byl ale přece jen lákavou příležitostí, jak si na své konto připsat atraktivní vítězství. A i když tento závod nebyl zrovna prohlídkou elitních sprinterů, stále tu bylo několik jmen, která mohla vyhrát. Zmiňovali se hlavně Matteo TrentinMagnus CortAdam BlytheSacha Modolo či Juan José Lobato. Skutečné závodění jsme očekávali až v samotném závěru, kde čekalo jezdce osm 6-kilometrových okruhů.

Oficiální start byl naplánován na 17:00, neutrální start o něco dříve. Odstartovalo 158 závodníků, takže závod nedokončilo čtyřicet jezdců. Již včera bylo jasné, že celkově vyhraje Chris Froome. Lídr týmu Sky je tak prvním Britem, kterému se to podařilo. Letos tedy vyhrál dvojkombinaci Tour – Vuelta. Podobný kousek se naposledy podařil Bernardovi Hinaultovi v roce 1978. Dvě jakékoliv vítězné Grand Tours za sezonu v podání jednoho jezdce jsme zase naposledy viděli v roce 2008. Alberto Contador tehdy zvítězil jak na Giru, tak i na Vueltě.

A jedna sklenka šampaňského se ušla i slavnému pistolníkovi. Kariéru ukončil na svém snad nejoblíbenějším závodu. Vyhrál ho třikrát. V letech 2008, 2012 a 2014. K tomu přidal i dvě vítězství na Giru (2008 a 2015), ale vyhrát se mu podařilo i na Staré dámě (2007 a 2009). A nebýt klenbuterolu statistika mohla být ještě veselejší. "Nemohla to být hezčí rozlučka. Všem mohu jen poděkovat. Děkuji za všechno, co jsem v průběhu závodu, ale i všech těch let prožil. Dnešek si chci jen užít,"  řekl Contador před etapou.

Peloton se pomalu ale jistě blížil k Madridu, kde je čekaly již zmiňované okruhy. V loňském roce v závěrečné zkoušce nejlépe obstál Magnus Cort, který mezi favority patří i v roce 2017. Druhý tehdy finišoval Daniele Bennati z Tinkoffu a třetí stupínek obsadil Gianni Meersman i Etixxu. Již předem bylo tedy jasné, že Top 3 se minimálně ze dvou třetin pozmění.

A posledních dvacet kilometrů od jednoznačně fotbalového Madridu se trochu "koplo do vrtule". Podobně jako během mnoha a mnoha kilometrů během celého závodu se vedení balíku ujalo Sky. Druhá hodina poslední etapy se jela opravdu relaxačním tempem. 32,2 km/hod.

Nakonec jezdci stáli na prahu Madridu. Jako první do něj symbolicky vstoupil Alberto Contador, který sklidil velké ovace všech přítomných. A začalo se závodit.  Quick-Step na čele vystřídal Sky. Matteo Trentin cítil šanci na čtvrté vítězství. Navíc mohl stále získat i zelený dres bodovačky. Tedy za předpokladu, že by vyhrál anebo skončil dostatečně vysoko a Chris Froome by dnešek úplně vypustil. A to byla víc než reální šance.

Posledních 30 kilometrů jsme se také dočkali prvního ataku. Postarali se o něj Alessandro De Marchi (BMC), Riu Costa (UAE) a Nicholas Schultz (Caja Rural). Ke Quick-Stepu se na čele balíku přidalo i Aqua Blue Sport.

Ani ten však nestačil. Závěrečná madridská etapa Vuelty se totiž nejezdí každý den. Trojici se ale musí uznat velká bojovnost. Později tedy už jen dvojici, Schultz to vzdal jako první, ostatní dva až o něco později. Následovalo poslední kolo.

Během něj několik týmů bojovalo o dobré pozice. Nejlepší režii však předváděli Belgičané z Quick-Stepu, díky čemu dost suverénně vyhrál Matteo Trentin! Druhý do cíle dospurtoval Lorrenzo Manzin z FDJ a třetí Søren Andersen ze Sunwebu. Celkem překvapivá jména. Na jedenácté pozici dojel do cíle Chris Froome, který tak neponechal dnes vítěznému Italovi nic zadarmo a kromě červeného dresu si ze Španělska odnáší i dres zelený. Rozdíl v této klasifikaci byl jen dva body! Samozřejmě nezapomínejme ani na "kombinačku", která taktéž zůstala ve Froomových rukou. Horskou soutěž ovládl Davide Villella.

V následujících dnech připravíme tradičně tři sumáře závodu...

Krátké preview etapy:
Korunovace nejlepších se odehraje v hlavním městě země, Madrid viděl sprinterskou koncovku i v předchozích ročnících, když se prosadili Magnus Cort a John Degenkolb. V závěru bude v nabídce osm okruhů, které měří šest kilometrů. Je to městská trasa s několika zákrutami, ale poslední kilometr je bez jakýchkoli překážek, takže sprinteři budou zůstávat na akci jen kvůli této koncovce.