Máme před sebou další ročník Tour de France. Před závodem vládne mezi jezdci v týmech velká nervozita, někteří hrají mezi sebou psychologické hry, jiní čekají na svoji příležitost z druhé vlny, ale najdeme i takové, kteří prožívají své sny.
 
 
Souboj dvou bývalých kolegů a kamarádů
 
Christopher Froome vstupuje na francouzské cesty jako největší favorit. To je jasná a neoddiskutovatelná pravda. Vítěz už tří edic nejslavnějšího cyklistického závodu světa, na jiné než vítězství ani nemyslí. Podřídil tomu vše a podle jeho slov proběhla příprava na vrchol sezóny tak, jak měla. "Na to, abych byl v červenci stoprocentně připraven, jsem udělal všechno, co se dalo. Tréninky byly náročné, ale výsledek stojí za to. Jsem spokojený i s mou váhou, která je taková, jakou jsem si představoval. Soustředil jsem se jen na sebe a nesledoval jsem ostatní, "prohlašuje nebojácně africký rodák. Posledními slovy Froome mířil na svého pravděpodobně největšího soupeře Richieho Porta. "Nebudou tam žádné zákulisní hry. Kdo bude silnější, vyhraje. Vím, že Richie je ten chlapík, který mě může porazit, ale tak jako já, může také ztratit. A pak přichází na řadu někdo třetí," pokračuje ve filozofickém monologu Froome. Dodává, že očekává asi nejzajímavější konfrontaci, jakou kdy na Tour de France zažil.
 
A souboj mezi ním a Portem dodá celému závodu ten správný punc. Ten mnozí fanoušci čekali už na Critérium du Dauphiné. Jaksi se však vše točilo jen kolem nich. Australan a Brit jsou bývalými kolegy ze Sky, ale i po Porteho přestupu do BMC zůstali kamarády. "Stále jsme dobrými přáteli, ale na kole budeme rivalové. Mluvili jsme spolu i o Dauphiné. Byl trochu zklamaný z toho, že mu uteklo vítězství. O to víc, že ​​to nebylo kvůli jeho formě nebo síle. Naopak ukázal, že je nejsilnějším jezdcem," opěvoval Froome svého největšího soka. Jasné, poukázal i na svou sílu, kterou disponuje. "Dauphiné mi dalo to, co jsem potřeboval. Intenzita závodu byla na úrovni, kterou mé tělo chtělo. Poslední dny byly moje trénink intenzivní. Velmi!" sebejistě dodává Froome.
 
 
froome 2016 profilova oh screen
Chris Froome po olympijské časovce (© reprofoto)
 
 
O něco ostřejší slovník použil rodák z Tasmánie. Předpokládá, že týmu Sky jde jen o to, aby na jeho osobu vyvinuli tlak. "Myslím, že je to jen jejich hra," načal Porte. V každém rozhovoru před akcí hovořil Froome o Portem jako o bývalém spolujezdci a výborném domestikovi. Podle rudočerného jezdce jde Britům o to, aby znervózněl. Ví o tom a jejich cíl se jim nepodaří. Frooma si však i přesto váží. "Chris tu vyhrál třikrát, proč nemůže skórovat počtvrté? Je tu jeden velký favorit, šampion na dresu s číslem jeden. To, že zde je, závod obohacuje," vrátil půjčenou minci tasmánský ďábel. Pustil se i do hodnocení celého soupeřova týmu. "Ten tým je úplně jiný než když jsem tam byl já. Nezdá se mi až tak silný. Vím, že jejich taktika je bravurně propracovaná, ale menší síla je může ovlivnit. Netuším však jako," zamyslel se závodník BMC. Vítěz Tour de Romandie z tohoto roku také zvedá prst. Celá Tour nebude jen o nich dvou. Je zde široké spektrum jiných alternativ vítěze.
 
Chtějí využít závětří
 
A záložní možnost by nejraději ukořistil Nairo Quintana. "Vypadá, že to budou zajímavé tři týdny. Budou tam některé náročné etapy, které musíme odjet odvážněji." Jezdec Movistaru absolvoval na jaře Giro, a tak není zcela jasné, jak bude na Tour vypadat. Kolumbijec absolvoval dva třítýdenní závody už loni. Zkoušel kombinaci Tour s Vueltou. "Loni jsem byl na tom lépe ve Španělsku. Tour až tak dobrá nebyla. Uvidíme jestli se mi podaří tento rok zopakovat Vueltu, pro mě však bude vítězstvím už jen to, že se dožiju Paříži v pohodě," porovnával Quintana. Tento drobný mužík se obává alergií. "Ano, mám z nich strach. Pokud mě postihnou tak jako loni, bude to na nože. Pokud však přežiju bez problémů, bude to zábava. Tour de France jsou přece těmi nejdůležitějším závodem v ročníku. Mám v nohách celkem úspěšné Giro, takže jsem sám zvědavý jak mi to tu půjde, "dodal druhý muž v boji o růžový dres. Ten vyhrál letos Tom Dumoulin.
 
 
quintana 2017 giro atak kopec rcsf
Nairo Quintana atakuje na Giru (© Movistar Team)
 
 
Dalším jezdcem z kategorie "v závětří" je Simon Yates. Zaměstnanec týmu Orica - Scott. "Letošní trať mi vyhovuje. Tento závod mám velmi rád a už od Düsseldorfu se budu snažit jezdit agresivně. Možná trochu štěstí a překvapení do toho a dopadnu dobře," přál si Brit. Australský projekt přichází do Německa bez sprintera a plnou podporu dostanou Yates s Estebanem Chavesem. Tato dvojice už v boji o GC spolupracovala. Bylo to loni na Vueltě. Spolupráce dopadla více než dobře. Kolumbijec obsadil třetí místo a Yates šesté. Na Vueltu se chystá i letos, takže ho čeká náročná kombinace. Ve Francii navíc nebude startovat jeho bratr Adam, což může mít neblahé následky na jeho psychiku. Uvidíme. V každém případě se bude moci spolehnout na Romana Kreuzigera, který bude jakýmsi velitelem toho všeho. Domácí fanoušci čekají na svého vítěze už pořádně dlouho. Naposledy si žluté tričko v Paříži oblékl legendární Bernard Hinault, což je už skutečně dávno. Hrdí Francouzi mají ale své želízko v ohni stále. Tento rok je tím nejžhavějším Romain Bardet. Jezdec Agr2 se chystá na svou pátou Tour. Nechce porážet ostatní, chce porazit sebe z loňska. "Myslím že jsem pokročil, ale to uvidíme až po třech týdnech. Nejsem největší favorit, co mi vlastně vyhovuje. Chci porazit sebe a dosáhnout na můj nejlepší výsledek." Co vlastně znamená opět jen vítězství ... "Největšími favority jsou Froome a Porte, to je jasné, ale nezapomínejme na celou řadu jiných cyklistů. Aru, Contador, Fuglsang, Quintana. Je jich mnoho," ukončil mluvení 26letý jezdec.
 
Pánem do partie je i zmíněný Alberto Contador. Bohužel jen trojnásobný vítěz Staré dámy absolvoval Dauphiné za zády svých rivalů. "Ne mnoho jezdců vyhrálo Dauphiné a hned potom Tour. Já jsem tento závod absolvoval po svém, abych byl na Tour ještě lepší," prohlásil Španěl. S jeho slovy určitě nebude souhlasit Chris Froome, ale hlavně Jakob Fuglsang. "Jeho vítězství na Dauphiné přineslo do týmu velkou motivaci. Na Tour nastupuje s velkými ambicemi," uvedl úsečně sportovní ředitel Astany Alexandr Vinokurov. Dánský jezdec může skutečně jezdit s chladnou hlavou. Pro dva důvody. Má v kapse novou smlouvu, což mu dodává klid a v týmu s ním bude Fabio Aru. Pokud se něco stane, Ital to vezme na své nohy.
 
 
contador 2017 katalansko movf
Alberto Contador v Katalánsku (© Movistar Team)
 
 
Na své nohy v týmu Quick-Step to musí vzít jedině Ir Daniel Martin. "Tento rok jsem ještě neskončí hůř než šestý. Věřím, že tuto tradici neporuším ani zde ve Francii," zažertoval Martin. Asi zapomněl na Amstel Gold Race ... "Pokusím se vybojovat co nejlepší pozici. Nemám moc rád prudké výstupy, nepotřebujete během nich až tak svůj tým a závod se stáva agresivní. Na druhé straně, nebude chybět vzrušení," přemýšlel dál. "Podlahář" se bude moci spolehnout i na Zdeňka Štybara, ale plnou podporu mít nebude. Je to jisté, protože se na soupisce objevilo i jméno Marcel Kittel. Jako posledního z této skupiny jezdců zmíníme Iona Izagirreho. Projekt Bahrajn - Merida bude teprve poznávat zákoutí tohoto závodu, ale o to víc se na ně těší. "Budeme to brát den po dni. Každý den si stanovíme cíle a budeme se snažit jich dosáhnout. Přicházíme sem se dvěma lídry. Sonny Colbrelli bude honit vítězství v spurtech a o GC se postará Ion Izagirre," uvedl sportovní ředitel Philippe Mauduit. V týmu se objeví i český reprezentant Ondřej Cink, který by se mohl prezentovat v zajímavém úniku.
 
Vítěznou etapu by mohl pro Boru - Hansgrohe získat opět Peter Sagan. Konkurenci má však obrovskou. Nejnepříjemnější bude pravděpodobně André Greipel. Jezdec Lotta Soudal se nemůže dočkat začátku. Je Němec, takže start v Německu bude pro něj výjimečný. "Přijde tam mnoho lidí, které znám. Samozřejmě budu závodit, nebudu mít čas se s nimi zdravit, ale je příjemné vědět, že tam bude tolik známých tváří. Bude zde velká konkurence, Kittel, já, Cavendish, ale také mnoho jiných. v týmu jsme si řekli, že chceme určitě získat etapu. Nebránil bych se té poslední v Paříži, ale ani finále v Liége nevypadá špatně, "řekl jezdec belgického týmu. Své ambice netají ani Alexander Kristoff z Kaťuše. Také chce vyhrát etapu. "Myslím, že ostatní závodníky dokážu porazit. Pokud budou mít ostatní nějaké problémy, což v tom chaosu mít budou, můžu vyhrát," řekl tak trochu lišácky Kristoff, který se může spolehnout na služby Tonyho Martina, takže o tempo bude postaráno. Noru půjde také o budoucnost. Pokud vyhraje, může si zvýšit svůj kredit. Končí mu smlouva, a tak se dívá do budoucnosti, přičemž nevyloučil, že zůstane tam, kde je.
 
 
sagan 2017 tour prezentacia bohf
Peter Sagan s Ralphem Denkem na tlačovce (© BORA - hansgrohe / VeloImages)
 
 
Velmi uvolněný přichází na francouzské cesty Mark Cavendish. Po dlouhatánské pauze naposledy závodil na Milán - San Remo (po návratu v Slovinsku a zúčastnil se národního šampionátu, který nedokončil), je tedy bez těžkých myšlenek. "Během sezóny jsem měl v podstatě zimní přestávku. Bál jsem se toho, že po deseti letech vynechám Tour, naštěstí jdu. Sprinteři mají někdy štěstí, takže o to své se chci pokusit i já. Bude mnoho příležitostí, ale zdůrazňuji slovo příležitostí. Zkrátka nejsem v ideálním rozpoložení, takže neexistuje na mě velký tlak, "mírně odevzdaně prohlásil rodák z ostrova Man.
 
Na první etapu se podobně jako Greipel nejvíce těší i Marcel Kittel. Nejslavnější závod světa startuje ve vaší domovině. Tomu se řekne motivace. "Jsem hrdý, že zažívám Tour de France doma. V Německu. Cyklistika je zde velmi oblíbená. Každý jeden trénink vidím samé usměvavé tváře. Lidé se těší a my jim chceme poskytnout příležitost k tomu, aby byli na nás cyklisty hrdí! Chci vyhrát etapu , ale důležitější bude dobrá nálada v týmu. Chceme pokračovat v nastoleném trendu, který máme, "prohlásil Kittel. Zajímaví budou i dva Francouzi, a to Nacer Bouhanni a Arnaud Démare, kteří se před domácími fanoušky budou chtít vytáhnout. Nezapomínejme ani na Johna Degenkolba či na Sonnyho Colbrelliho. Okruh favoritů je stejně jako u GC široký i v boji o etapové vavříny.