Nejen fanoušci, ale i závodníci si pochvalovali krátkou a intenzivní vrchařskou bitvu v Pyrenejích, kde se závodilo od začátku až do konce. Tým Sky povolil uzdu Mikelu Landovi, který je nyní strašákem pro všechny soupeře, a možná i pro samotného Frooma.
 
Cyklisté strávili na cestě dvě a půl hodiny a etapa proběhla průměrnou rychlostí téměř 39 km / h, což bylo pro mnohé jezdce doslova vražedné tempo. A šlo se velmi tvrdě na všech třech stoupáních. Vítěz Warren Barguil proběhl v balíku přes úvodní kopec Col de Latrape s výkonem 6,2 W / kg, nejdelší kopec Col de Agnes absolvoval s hodnotou 5,85 W / kg a také na Mur de Peguere dokázal vyvinout výkon 6,0 W / kg , ačkoli v závěru byly připraveny velmi prudké sklony. Tyto hodnoty dokazují, že cyklisté mají za sebou skutečně náročný den, a po této tvrdé práci mohli finišovat na čele závodu jen ti favorité, kteří mají formu. A to tedy platí i o Quintaně a Contadorovi.
 
Hrdinou dne se stal Warren Barguil, který potěšil francouzské fanoušky, kteří čekali dvanáct let na etapové vítězství na TdF během největšího národního svátku. Jezdec týmu Sunweb dobyl Bastilu v puntíkovaném dresu a francouzskému jezdci se podařil takový kousek naposledy v roce 1997, kdy byl úspěšný Laurent Brochard.
 
Warren Barguil měl v cíli třinácté etapy velké emoce, protože na Kolem Romandie měl pád, poranil si bederní kost a tehdy netušil, jestli se vůbec představí na TdF. "Ještě před dvěma měsíci jsem ležel na posteli a nemohl jsem chodit. Nevěděl jsem, co bude, a trápily mě reakce lidí na sociálních sítích. Proto jsem přišel na Tour bez velkých očekávání. Měl jsem v hlavě úspěch ve vrchařskou soutěži, ale nebyl jsem si jistý, jaká je moje výkonnost. Mým hlavním cílem bylo jen dokončit TdF. Takže jsem velmi šťastný, jak se mi daří. Získat etapový triumf je skvělé, čekal jsem se na tuto chvíli velmi dlouho. Naposledy jsem vyhrál v roce 2013 na Vueltě. "
 
 
barguil 2017 tdf triumf sunf
Warren Barguil se životním triumfem (© Cor Vos | Team Sunweb)
 
 
Ve svižné prověrce se naplnil jeden z očekávaných scénářů, že do útoku vyrazí Mikel Landa, a pak španělský jezdec potvrdil, že v kopcích se chová jako predátor. Zejména, pokud se dostane do super-formy, kterou ukázal i před několika týdny na Giru na kopci Piancavallo. Na Staré dámě tak může mít velká očekávání ohledně GC, ale lídr týmu je nezměněn. "Mým útokem jsme chtěli dostat pod tlak Arua a Bardeta kteří museli reagovat na tento pohyb, a Chris je mohl jen stínovat. Nakonec jsme se museli rozhodnout, zda se soustředíme na etapový triumf, nebo posun v klasifikaci. Nebylo to jednoduché, ale zvítězila klasifikace . Po Giru se cítím výborně, moje výkonnost se zlepšuje, ale stále je zde nejistota, jak to bude pokračovat. Přesto je naším lídrem Chris Froome, s tím jsme přišli na Tour. Ano, mám potřebnou formu, ale ne vůdčí status v týmu . Ale pokud TdF nevyhraje Chris, ve žlutém chci být já! "
 
Fabio Aru udržel vedoucí příčku, ale zůstal bez pomoci od spolujezdců. Italský jezdec to neměl na trati jednoduché, ale danou situaci zvládl velmi dobře, což potvrzuje, že umí jezdit na Grand Tour a silný je i po mentální stránce. "Nebyl jsem nervózní. Věděl jsem, že Landa se bude chtít vrátit do hry, mohu ho jen pochválit. Čekal jsem útoky od více jezdců, ale já jsem se musel soustředit jen na mé bezprostřední soupeře. Nemohl jsem následovat každý atak a podle mě to dopadlo dobře. Soustředil jsem se především na Frooma. Mikel Landa měl dobrou pozici na to, aby se posunul v pořadí, co využil. Nevím, jak to využije tým Sky, to je jejich problém. My to budeme řešit následující týden. "
 
 
tdf 2017 etapa 13 favoriti 2 cdtf
Topfavorité ve sjezdu (© Slipstream Sports)
 
 
Třináctá etapa definitivně zlomila Jakoba Fuglsanga, jehož pád a následné odstoupení jsou pro Astanu obrovskou ztrátou. I když druhý den bojoval na konci startovního pole, fyzické a psychické síly vyčerpal před Mur de Peguere, kde nasedl do týmového auta. Jeho perfektní forma by byla velkou vzpruhou pro žlutý dres, ale dánský jezdec se nyní soustředí na zotavení a ve hře je jeho účast na Vueltě.
 
Třetí muž celkového pořadí Romain Bardet sice zůstal na své pozici v pořadí, ale litoval, že si polepšily ti jezdci, se kterými se již nepočítalo. "Byla to velmi taktická etapa, zejména co se týče jezdců na vysokých příčkách v GC. Podle mě je to škoda, že se kalkuluje již ve druhém týdnu. Máme před sebou ještě hodně etap, ale otevřeli jsme dveře těm jezdcům, kterých jsme se předtím dokázali zbavit. Proto doufám, že si to nebudeme vyčítat v Paříži. Byla to skvělá prověrka, útočili šampioni jako Contador a Quintana, kteří bojovali o svou hrdost. a přidal se k nim Landa, který bude nyní velmi nebezpečný. je to škoda, že se vrátili zpět do pořadí, ale aspoň to bude napínavější. "
 
Organizátoři sice připravili útočný profil v Pyrenejích, ale bez aktivity ze strany závodníků bychom neviděli takovou výbornou jízdu, jakou nám poskytli ve včerejší etapě. A byl to právě Alberto Contador, který inicioval rozhodující pohyby a ukázal, že nic neztratil ze své živelnosti. "Chci jsem udělat něco speciálního, chtěl jsem si to užít. A myslím si, že i fanoušci si přišli na své. Prostě jsem chtěl otevřít závod, nebylo by dobré, kdyby přišla do cíle pohromadě hlavní skupina favoritů. Samozřejmě, velmi by mě potěšil etapový triumf, ale i tak to byla pěkná etapa. Obvykle se útočí jen několik kilometrů před cílem, ale nyní jsme připravili pro fanoušky něco speciálního. Doufám, že v Alpách budu na tom ještě lépe, neboť stále trpím po mých pádech. "