Čeští reprezentanti se pilně připravují na mistrovství světa v Bergenu. Tým tvoří 15 cyklistů a jedna cyklistka. Především v kategoriích mužů a juniorů mají vedení i sami závodníci nemalé ambice. Světový šampionát začíná už v neděli 17. září.
 
V elitní mužské kategorii postaví reprezentace jednoho člověka do časovky a šest do hromadného závodu. Jediným časovkářem bude Jan Bárta, který je při absenci Leopolda Königa jasnou volbou. Pro hromadný závod se k němu přidají Zdeněk Štybar a Petr Vakoč, kterým by trať měla maximálně vyhovovat, dále Roman Kreuziger a dva kontinentální jezdci Josef Černý a Jiří Polnický.
 
Do individuálních časovek se mimo eliťáka Bárty zapojí už jen dva junioři. Budou jimi Richard Holec a Vojtěch Sedláček, dva nejlepší z republikového šampionátu. Do silničního závodu je doplní ještě Karel Vacek, Tomáš Bárta, Petr Klabouch a Matouš Měšťan. V počtu šesti závodníků budou naši junioři patřit mezi nejpočetnější týmy na startu, větší množství vstupenek totiž jedna země dostat nemůže. Junioři předváděli během sezóny dobré výsledky, týmová síla je velká. Na této trati by měl mít největší šanci na úspěch zřejmě Richard Holec.
 
V kategorii do 23 let byli nominování Michal Schlegel, Jakub Otruba a Roman Lehký. Pojedou pouze hromadný závod, stejně jako Nikola Nosková, jediná žena v reprezentaci. Z našich mladých nadějí má nejvíc zkušeností Michal Schlegel, proto se ze zmíněné trojice očekává nejlepší výkon právě od něj. Nikola bude na soupeřky sama, její výkonnost je ale velice dobrá a měla by být schopná dosáhnout solidního výsledku.
 
V širších nominacích pro časovků týmů jsou Jan Bárta a Michal Schlegel, uvidíme, jestli je jejich kluby skutečně postaví na start.
 
Nejvíc budou čestí fanoušci očekávat od Zdeňka Štybara. Ten se cítí připraven: „Celou druhou část sezóny jsem směřoval ke startu na Mistrovsví světa. Máme silný tým, kluci jsou v dobré formě a jedeme v šesti, takže v závodě můžeme určitě něco udělat. Bude sice hodně záležet na počasí, ale okruh je pro mě výborný, bude mi sedět."
 
Tato očekávání potvrzuje i reprezentační trenér Tomáš Konečný: „Jednoznačným lídrem je Zdeněk Štybar, tým se mu bude snažit pomoci. Je poskládaný tak, aby měl co největší šanci na úspěch. Koneckonců trať by měla sedět i Romanovi Kreuzigerovi a Petru Vakočovi, ale vzhledem k tomu, že jede šest závodníků, lídr je jen jeden. Je to jednorázový závod, který se může vyvíjet různě a my se budeme snažit na jeho vývoj reagovat. To, že máme tři závodníky, kterým trať vyhovuje."
 
Konečný věří, že o medaili by se mohli porvat i silní junioři: „Po dlouhé době máme opravdu silný tým v juniorech, úspěchy v letošní sezóně naznačují, že jedeme na MS s nejvyššími cíli a budeme bojovat o medaili. Pokud se nám vyhnout technické problémy a pády, tým na to má. Kluci jsou sice každý z jiného oddílu, ale dokáží spolu fungovat a jeden pro druhého se obětovat.“
 
 
Nominace ČR na MS:
 
Úterý 19.9. od 11:35 do 13:15 - časovka juniorů
Richard Holec (1999, LUX Cycling/TJ Favorit Brno)
Vojtěch Sedláček (1999, CK Příbram Fany Gastro)
 
Středa 20.9. od 13:05 do 17:25 - časovka mužů Elite
Jan Bárta (1984, Bora-Hansgrohe)
 
Pátek 22.9. od 13:15 do 17:30 - závod mužů U23
Michal Schlegel (1995, CCC Sprandi Polkowice)
Roman Lehký (1996, Topforex-Lapierre)
Jakub Otruba (1998, SKC Tufo Prostějov)
 
Sobota 23.9. od 9:30 do 12:45 - závod juniorů
Tomáš Bárta (1999, SKC Tufo Prostějov)
Richard Holec (1999, LUX Cycling/TJ Favorit Brno)
Petr Klabouch (1999, Velo-Club Cirkl Č. Budějovice)
Vojtěch Sedláček (1999, CK Příbram Fany Gastro)
Matouš Měšťan (2000, CK Příbram Fany Gastro)
Karel Vacek (2000, Team F-Ili Giorgi)
 
Sobota 23.9. od 13:15 do 16:00 - závod žen Elite
Nikola Nosková (1997, Bepink Cogeas)
 
Neděle 24.9. od 10:05 do 16:50 - závod mužů Elite
Jan Bárta (1984, Bora-Hansgrohe)
Zdeněk Štybar (1985, Quick-Step Floors)
Roman Kreuziger (1986, ORICA-Scott)
Jiří Polnický (1989, Elkov-Author)
Petr Vakoč (1992, Quick-Step Floors)
Josef Černý (1993, Elkov-Author)