S bohatou kariérou se loučí velká osobnost cyklistiky Alberto Contador. Ze světového pelotonu odchází držitel 68 triumfů v profipelotonu, včetně sedmi celkových vítězství na Grand Tours. Cyklista, který téměř za každých okolností vyznával útočný styl jízdy. Jeho tanec na bicyklu signalizoval akci a zábavu pro miliony diváků při trati a u televizních přijímačů. Na druhou stranu ale také aktér kontroverzní aféry, která znamenala zpětné odebrání titulů z Tour a Gira.

contador 2016 algarve vitazstvo tnkf
Alberto Contador tradičně oslavuje triumf (© Courtesy Tinkoff Team / BettiniPhoto)

Začátky šampiona

Alberto začal s cyklistikou poměrně pozdě, až ve čtrnácti letech. Přestože za svými soupeři zpočátku logicky zaostával v technice a taktice, jeho talent byl nesporný. Do mládežnického týmu si ho vybral Manolo Saiz, pozdější manažer v týmech ONCE a Astana. Přirozený talent, vrozená síla a odhodlanost se projevovaly především v kopcích. Když zapracoval i na časovce, bylo zřejmé, že na Iberském poloostrově vyrůstá všestranný talent vhodný na náročné etapové závody.

video v clanku ikonka ciernaTeprve devatenáctiletý Alberto vítězí na MS v časovce

Od sezóny 2003 zamířil ze španělského amatérského okruhu, kde mu mezitím udělili přezdívku "Pantani", do profesionálního týmu ONCE-Eroski. Čerstvě dvacetiletý talent tak mohl poměrně brzy nasát atmosféru větších závodů a učit se závodit na nejvyšší úrovni. Hned v prvním roce ukázal několik solidních výsledků.

Na jaře obsadil 19. místo v nejtěžší etapě Vuelta a Aragon, odkud si nakonec odvážel 17. příčku celkově. 19. pozici bral i na jednorázovce GP Villafranca de Ordizia, kde zvítězil o více než dva a půl roku starší krajan a budoucí rival Alejandro Valverde. V celkovém pořadí se mu ale nejvíc dařilo na Vuelta Castilla y León, tam vybojoval čtvrté úmístění. Alberto si v tomto roce připsal i první ze svých vítězství, na Okolo Polska ovládl časovku, byť v daleko nižší konkurenci, než jaká se u severních sousedů schází v posledních letech.

Následujícího roku si připsal několik top 10 výsledků (Kolem Valencie, Katalánský týden, Paříž-Nice), pak jej ale začaly trápit bolesti hlavy a po pádu na Kolem Asturie mu byla diagnostikována prasklá cévní výduť v mozku. Následná operace a zotavování ho pustily zpět do závodního kolotoče až na začátku roku 2005.

contador cz

Vrátil se ale ve výborné formě. Vyhrál etapy na Tour Down Under, Kolem Baskicka, Kolem Romandie a také na Katalánském týdnu, kde vyhrál i celkově. Zopakoval dva top 10 výsledky z Paříž-Nice a při debutu na Tour de France obsadil 31. pozici, mezi mladíky byl třetí.

Roku 2006 už bral top 10 výsledky z etap pravidelně, připsal si i vítězné dny v Romandii a na Kolem Švýcarska. Další start na Tour mu sebralo vyšetřování v kauze Operación Puerto, kvůli níž nebyl jeho tým na start připuštěn. Alberto osobně byl později Mezinárodní cyklistickou unií očištěn.

Na vrcholu

Přelomový byl tak až rok 2007. Vítězství na oblíbených závodech Paříž-Nice a Vuelta a Castilla y León značila skvělou připravenost tehdy 24letého závodníka, kterou potvrdil i šestým místem na Dauphiné. Na Tour de France pak mířil za parádním druhým místem, které se nakonec díky nucenému odstoupení Michaela Rasmussena změnilo ve velké vítězství. Svému týmu Discovery Channel, kde strávil jen jednu sezonu, přinesl kromě žlutého i bílý dres.

video v clanku ikonka ciernaKrátký sestřih z první vítězné GT

Dalšího roku nemohl s Astanou titul obhajovat, a tak si jen tak bez větší přípravy odskočil na Giro, jež při svém prvním startu vyhrál. Poslední Grand Tour si mohl odškrtnout na podzim stejného roku, Vueltu si s týmovým kolegou Leipheimerem bez problémů pohlídali a šanci nedali ani čerstvému šampionovi z Tour Sastremu. Alberto se tak v nedovršených 26 letech zapsal teprve jako pátý do elitního klubu vítězů tří nejdůležitějších etapových závodů planety.

Tour znovu vyhrál už o rok později. V roce 2009 se sice k aktivní kariéře vrátil Lance Armstrong, Contador si ale poradil i s touto situací. Mimo toho obsadil pódium na všech závodech, kterých se zůčastnil, s výjimkou Paříž-Nice, kde skončil těsně pod stupni vítězů.

video v clanku ikonka ciernaPikantní souboj s Lancem Armstrongem

Sezónu 2010 započal minimálně stejně dobře jako tu předešlou, kromě tradičních vítězství z etapáků bral i třetí místo na Valonském šípu a deváté z Liége-Bastogne-Liége. Vyhrál i samotnou Tour, byť kontroverzním způsobem, útokem v momentě, kdy Andymu Schleckovi spadl řetěz. Ve druhém volném dni měl navíc Alberto pozitivní test na clenbuterol. Bylo ho ale jen velmi malé množství a ačkoliv se rozjela právní bitva, Pistolero pokračoval v kariéře dál.

video v clanku ikonka ciernaÚtok na Schlecka se spadlým řetězem

Pro rok 2011 se navíc rozhodl zdolat další metu. Double Giro-Tour se být těžko dosažitelný, rodákovi z předměstí Madridu ale odvaha nechyběla nikdy. V novém týmu Saxo-Bank Sungard se mu opět zkraje sezóny dařilo, na Giru nedal nikomu šanci. Vítězství na Tour ale už bylo nad jeho síly, na čestvého Evanse a bratry Schleckovy i vinou pádů nestačil.

Nečekaný pád a velký návrat

Na začátku roku 2012 ale přišel pro Contadora šok. Sportovní arbitrážní soud uznal Alberta vinným a dostal zpětný dvouletý trest, který vymazal všechny jeho výsledky od Tour 2010 a na tratě se směl vrátit až v srpnu 2012. Při návratu obsadil čtvrté místo na Eneco Tour a následně opět opanoval Vueltu. Na konci roku pak získal cenné vítězství z jednorázovky Milán-Turín.

Následná sezóna 2013 nebyla úplně špatná, na tradičních etapácích se Alberto objevoval na pódiu, maximálně mezi top 5, desáté místo na Dauphiné ale signalizovalo ne zcela dobrou připravenost na Tour. A bylo tomu tak. Ačkoliv Alberto bojoval, jednoduše nebyl schopný držet krok s Froomem nebo Quintanou. Celkové čtvrté místo a ztráta téměř šesti a půl minut znamenalo, že Pistolník odejde ze sezony poprvé od roku 2007 bez titulu z Grand Tour.

Rok 2014 ale obavy z trvalejšího poklesu formy zažehnal. Před Tour se zúčastnil pěti etapáků, kde bral dvakrát vítězství a třikrát druhé místo. Na "Staré dámě" to zpočátku nevypadalo úplně špatně, ztratil sice v etapě na kostkách, při odstoupení Frooma ale byla šance na boj o vítězství s Nibalim. V 10. etapě jej ale postihl těžký pád, kvůli kterému musel vzdát. Chuť si tak musel opět napravovat na Vueltě, kde porazil celou plejádu silných jezdců v čele s britským konkurentem.

video v clanku ikonka ciernaContador poráží Frooma a spol. na Vueltě 2014

quintana contador 2016 suboj movf
V tradičním souboji s Nairem Quintanou (© Movistar Team)

Pro rok 2015 se opět rozhodl absolvovat dvojici Giro-Tour. Rozjížděl se solidně a na Giru s ním dokázali částečně držet krok pouze Aru s Landou. Na Tour se ale znovu ukázala obtížnost této kombinace a Alberto jednoduše nedokázal závodit s těmi nejlepšími. V tomto kontextu je celkové páté místo solidní, španělský sportovní hrdina chtěl ale před sezónou určitě víc.

Během následné sezóny znovu podával kvalitní výkony, z pěti etapáků vytěžil čtyři pódia, včetně vítězství v Baskicku. Na Dauphiné byl ale opět "až" pátý a hned v druhé etapě Tour 2016 spadl a poranil si koleno, Přestože dál bojoval, devátá zkouška byla pro něj konečnou. Připravoval se tedy na Vueltu, před kterou vyhrál závod Kolem Burgosu. Na samotné GT ale nedokázal konkurovat Quintanovi s Froomem a zbylo na něj pouze čtvrté místo.

Poslední rok kariéry odstartoval Alberto přestupem do celku Trek-Segafredo. Rozjížděl se kvalitně, tentokrát bral z pěti etapáků čtyři druhá místa, na Dauphiné ale jeho výkony stačily jen na 11. místo. Tour de France ovlivnily dva pády, konečná devátá pozice byla za očekáváním, přesto mohl být s některými ze svých výkonů spokojený. Jeho posledním závodem totiž byla domácí Vuelta, kde se chtěl loučit vítězstvím. Nakonec vyšlo jen to etapové, při úplně poslední možnosti na mytickém Alto de l'Angliru. V Madridu  to už byla jeho oslavná jízda, při které mu ani nemusel vadit pád ze čtvrté na pátou pozici celkově.

video v clanku ikonka ciernaPistolero míří za posledním kariérním vítězstvím

contador 2017 baskicko zjazd baskickof
Alberto Contador ve sjezdu (© 2017, Zikliamatore)

Odchod výjimečné osobnosti

10. září 2017 se s kariérou rozloučil jeden z mistrů své disciplíny. Nechyběla mu odvaha podnikat nečekané kroky, ať už útoky přímo na silnici, nebo téměř vražedné kalendářní kombinace Giro-Tour. Zároveň se mu ale nevyhnuly kontroverze s dopingem, kvůli kterým přišel o cenné triumfy, a pády v důležitých závodech. Albertova kariéra byla jednou velkou akcí, útokem na emoce fanoušků. Ty jeho osobnost rozdělovala, nebyl typem, který by nechával diváky chladnými. Je ale zřejmé, že jeho odchodem je tento sport o něco chudší. Tuto mezeru musí naplnit noví hrdinové, kteří nebudou mít při své snaze jednoduchou pozici. Přístup odcházející legendy můžeme shrnout ve všeříkajících citátech: "Nejdůlěžitější věcí je motivace. Je to prvek, jenž potřebujete pro dosažení tohoto double. Pokud vyhraju jen další Grand Tour, nezmění to moji kariéru, ale pokud dosáhnu double, lidé si to zapamatují, z toho vyvěrá moje motivace" (pro Reuters před pokusem o double Giro-Tour v roce 2015). "Chci, aby si mě lidé pamatovali jako jezdce, který se vždycky o něco snažil a pokoušel. Jako odvážného závodníka" (pro NY Times po 17. etapě Tour de France 2017, ve které byl jedním z aktivních jezdců).

video v clanku ikonka ciernaBohatý sestřih z Albertovy oblíbené cyklistické činnosti