12. 13.7. rovinata etapa ciel rovina Pau > Peyragudes 214 km Bardet
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
 
V tomto ročníku absolvuje peloton v Pyrenejích jen dva dny, ten první z nich byl zakončen táhlými stoupáními, kde se měli ukázat nejlepší vrcharští vytrvalci. Rozdíly v klasifikaci nebyly moc velké, proto měli favorité pěknou příležitost, aby mohli vylepšit svoji pozici.
 
Ve městě Pau se odstartovalo v deštivém počasí, ale podmínky na trati se postupně vylepšily. Chvíli to trvalo, dokud se vytvořila vedoucí skupina, v balíku se prolínalo několik scénářů, aby nějaká partie dostala volnost. Aktivně jezdily barvy Treku anebo Bory, v pelotonu na všechno číhal tým Sunweb, který vlastnil vrchařský dres. Po několika pokusech, do kterých se zapojili i borci jako Wellens či Barguil, se nakonec v čele závodu ukázala skupina dvanácti cyklistů, která obsahovala i dva nejlepší cyklisty v bodovací soutěži.
 
V úniku se ukázali Cyril Gautier (Ag2r), Imanol Erviti (Movistar), Koen De Kort (Trek-Segafredo), Stefan Küng (BMC), Diego Ulissi (UAE Emirates), Stephen Cummings (Dimension Data), Marcel KittelJack Bauer (oba Quick-Step Floors), Nils Politt (Kaťuša-Alpecin), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Michael Matthews (Sunweb) a Julien Simon (Cofidis).  
 
Nebylo divu, že jeden z pokusů využil Michael Matthews, aby si polepšil na rychlostní prémii, ale australský jezdec musel být zaskočen, když se po jeho boku objevil i Marcel Kittel. Německý borec ukázal velké sebevědomí a jeho hlavním úkolem bylo projet bez problémů přes první kategorizované stoupání, které nemělo náročné hodnoty, a poté získat body na sprinterské prémii.
 
V brejku se tedy neobjevili žádní předpokládání útočníci do kopců a ani jeden z uprchlíků neohrožoval vrchařskou soutěž, proto byl velký předpoklad, že peloton dokáže eliminovat vedoucí skupinu na závěrečných stoupáních. V kopcích mohli vzdorovat De Gendt, Cummings anebo Ulissi, svého zástupce dostal do úniku Ag2r a Gautier mohl později pomoci Bardetovi.
 
Po vytvoření vedoucí skupiny se seřadil v čele pelotonu tým Sky, který nechával uprchlíkům náskok přes čtyři minuty, což nebylo mnoho. Na začátku etapy, při tvorbě brejku, jezdili na samém konci balíku Alberto Contador a Jakob Fuglsang, kteří měli včera pády a po fyzické stránce nebyli úplně v pořádku. Oba dva dnes čekaly náročné momenty na závěrečných kopcích.
 
Na kopci Côte de Capvern mrholilo, jeden vrchařský bod získal Thomas de Gendt. Toto mírné stoupání nemohlo dostat do problémů Marcela Kittela, který si dokázal pohlídat Matthewse a nedaroval mu dnešní rychlostní prémii.
 
Očekávaný souboj mezi Kittelem Matthewsem vyhrál australský borec, který v Loures-Barousse získal dvacet bodů, ale musel být smutný, že v bodovací soutěži si polepšil jen o tři body před Kittelem. První dvě hodiny se jeli průměrnou rychlostí necelých 46 km/h, tým Sky nasadil svižné tempo. Závodilo se pod zamračenou oblohou, místy sprchlo, takže relativně jednoduchá část dnešní etapy vyžadovala od všech cyklistů zvýšené úsilí.
 
Po překonání druhé horské prémie měli utečenci k dobru šest minut, pět bodů získal De Gendt, který porazil Matthewse. Australský závodník tu bránil vrchařský dres svého týmového kolegy. V čele závodu stále jezdil i Marcel Kittel. Poté však následovalo nepříjemné stoupání Col de Menté, které mohlo procedit vedoucí skupinu. Na trati bylo pořád mokro, ale předchozí sjezdy nebyly příliš komplikované.
 
Col de Menté už byl nad síly Marcela Kittela, který se vrátil do pelotonu. V čele tak zůstalo jedenáct závodníků a mezi nimi ukořistil deset vrchařských bodů Matthews, který pomáhal Barguilovi při obraně puntíkovaného dresu. Hned za ním se objevil na vrcholu De Gendt. Na tomto kopci opět mrholilo a byla mlha. Rozdíl mezi skupinami klesl pod pět minut.
 
Před nejtěžším dnešním stoupáním Port de Balès v pelotonu stále určoval tempo tým Sky, který vedoucí skupinu držel nakrátko, i když v ní nikdo neohrožoval vedoucí pozici Chrisa Frooma. Svižné tempo britské sestavy mohlo signalizovat, že lídr závodu má zálusk na etapový triumf, vždyť v Pyrenejích v předchozích letech dobyl kopce Ax 3 Domaines a  La Pierre Saint Martin.
 
Na začátku Port de Balès měla vedoucí skupina náskok čtyři minuty, což bylo málo, protože přicházela tři klíčová stoupání dvanácté etapy. Poté zaútočila z vedoucí skupiny dvojice z týmu Fortuneo Maxime Bouet a Brice Feillu. Tato dvojice si vybudovala pěkný náskok před balíkem, ale do čela závodu potřebovali smazat ještě dvě minuty. V úniku byli nejsilnější Küng, Cummings, De Gendt, Gautier, Bauer a Simon.
 
Postupně se vepředu osamostatnili De Gendt a Cummings, ale blížil se k nim Gautier. Na konci balíku se pohyboval Jakob Fuglsang a dánský jezdec měl velké problémy, aby ustál tempo týmu Sky. Britská sestava měla situaci pod kontrolou, poté však zaútočil Warren Barguil, který chce vyrazit pro vrchařské body, a Alberto Contador. Oba dva si vybudovali mírný náskok, ale Sky je dopředu nepustil, a po této aktivitě se výrazně okřesal hlavní balík. V čele závodu již předváděl sólovou jízdu Stephen Cummings.
 
Britský závodník ukořistil stoupání HC-kategorie, s minutovou ztrátou se objevili na vrcholu Gautier s De Gendtem. Body za čtvrté místo získal Barguil, skupina favoritů zaostávala dvě minuty. V následujícím krátkém sjezdu se vrátili do balíku Barguil, De Gendt a Gautier, vepředu zůstával už jen Cummings, což neměl být velký problém pro jezdce na GC, kteří si to mohli rozdat o etapový triumf. V hlavní skupině zůstalo už jen dvacet jezdců.
 
V poslední zákrutě před Col de Peyresourde vyjeli ze silnice Chris Froome a Fabio Aru, ostatní favorité na ně počkali. Toto padlo vhod Cummingsovi, který si trošku polepšil. Nairo Quintana jen potvrdil, že letošní Tour mu nesedí, z balíku vypadl už deset kilometrů před vrcholem. Naopak, v pohodě musel být Froome, který měl u sebe ještě tři kolegy. A přesně tomuto se chtěli jeho soupeři vyhnout.

Za Froomem byl seřazeni Aru Bardetem, kteří čekali na útok lídra závodu, vepředu se pohyboval i Contador. Na vysoké tempo týmu Sky doplatil i Cummings, jezdec týmu Dimension Data byl pohlcen necelých devět kilometrů před páskou. V čele závodu byli jen Nieve, Landa, Froome, Aru, Bardet, Contador, Uran, Bennett, Martin, Meintjes a Yates. Na vrcholu Col de Peyresourde zůstala tato skupina pohromadě, tři sta metrů před vrcholem z ní vypadl jen Contador, a o etapovém triumfu se mělo rozhodnout na závěrečném krátkém, ale prudkém kopci.
 
Na finální zdi jsme neviděli žádné útoky ze strany největších favoritů, rozhodlo se až na cílové pásce a prudkých úsecích, kde byl nejsilnější Romain Bardet. Druhý skončil Rigoberto Urán, na třetím místě finišoval Fabio Aru a právě italský jezdec dokonale využil problémy Chrisa Frooma, který se pořádně vytrápil na závěrečných brutálních úsecích, a oblékl se do žlutého. Lídr týmu Sky zaostal v cíli 22 vteřin. Nairo Quintana a Alberto Contador ztratili přes dvě minuty.
 
Vytrvalostní horská prověrka vyvrcholila jen v samotném závěru na krátkém kopci, předtím jsme viděli jen selekci směrem dozadu. Bylo zajímavé, že přes vrchol Col de Peyresourde projeli všichni jezdci z nejlepší desítky kromě Fuglsanga, kterého značně limitovaly zdravotní problémy. A v této elitní skupině se rozhodovalo o etapovém triumfu. Až do té doby se všechno odehrávalo v jasné režii týmu Sky, ale brutální finiš nezvládl Chris Froome, který výrazně zaostal za svými soupeři, a z plánovaného a připravovaného etapového triumfu nebylo nic.

Ohromnou sílu v nohou ukázal po vyčerpávajícím dnu Romain Bardet, který vybojoval svůj druhý etapový triumf na Tour. Francouzský jezdec se nepokusil ohrozit suverenitu týmu Sky ve sjezdech, ale jako všichni hlavní favorité čekal na závěrečnou zeď, což se ukázalo jako správné řešení. Bardet nejenže předvedl vynikající výkonnost, ale taky snížil rozdíly v klasifikaci na nejvyšších pozicích a dostal do problémů Frooma, což dodá následujícím prověrkám pořádný náboj.
 
Ve finále si věřil i Fabio Aru, který nakonec získal potřební vteřiny, aby se poprvé v kariéře oblékl do žlutého dresu. A můžeme se jen těšit, jak se to v pozitivním smyslu projeví na jeho jízdě v klíčových etapách. V Astaně musí panovat obrovská radost, ale na druhé straně přišli v pořadí o Fuglsanga, který je zraněný vážněji, než předpokládali. Vysoký trend z ostatních dnů udržel Rigoberto Urán, který je také skvěle připraven a patří mezi čtyři nejsilnější jezdce na letošní Tour.
 
Chris Froome a tím Sky dokonale ovládli dnešní prověrku, zhypnotizovali všechny favority, aby neútočili, ale navzdory tomu patřili mezi hlavních poražené dne. Dosavadní lídr závodu během etapy nevykazoval žádné náznaky slabosti, proto bylo překvapující, že na posledních stovkách metrů ztratil tolik času. Sice to není rozhodující manko, ale vzhledem na vynaloženou práci během celého dne to pro britskou sestavu nedopadlo vůbec dobře. A kromě toho to zvedlo sebevědomí mladším konkurentům.
 
Svou formu potvrdili Martin a Yates, výborný finiš předvedl Louis Meintjes, který by se měl jen zlepšovat. V Top 10 se udržel i George Bennett, který udělá všechno pro to, aby na této pozici zůstal až do konce závodu. Ani dnes neměli svůj den Nairo Quintana a Alberto Contador. I když to vypadalo, že španělský borec se přece jen dostal na vyšší úroveň, ze skupiny favoritů vypadl těsně před vrcholem Peyresourde, a poté na zbylých pěti kilometrech ztratil přes dvě minuty. Do cíle musel přijet úplně unaven. Quintana opustil hlavní skupinu na začátku předposledního kopce a kolumbijský jezdec se definitivně přesvědčil, že získat pódium je nad jeho síly.  
 
V bodovací soutěži utvrdil svou pozici Marcel Kittel, německý jezdec se vydal do úniku a zabránil Michaelovi Matthewsovi snížit rozdíl mezi nimi o dvacet bodů z prémie. Australský jezdec poté pomohl uhlídat puntíkovaný dres svému kolegovi Warrenovi Barguilovi, který si ve vrchařské soutěži mírně polepšil. Soutěž do 25 let se bude rozhodovat mezi Simonem Yatesem a Louisem Meintjesem. Čeští jezdci dnes dostali větší ztráty, nejlépe si vedl Roman Kreuziger, kterému patří v klasifikaci místo ve třetí desítce.
 
 
Výsledky
1. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 5:49:38 120
2. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:02 50
3. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:02 25
4. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 00:05 15
5. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 00:07 5
6. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 00:13  
7. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:22  
8. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:27  
9. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 00:27  
10. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 01:28  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 52:51:49 25
2. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:06  
3. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:25  
4. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:55  
5. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 01:41  
6. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 02:13  
7. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 02:55  
8. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 04:01  
9. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 04:24  
10. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 04:51  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
 
Prémie na trase:
4-20 150 km - Côte de Capvern: délka 7,7 km; sklon 3,1 % (1 bod)
sprint-20 120 km - LOURES-BAROUSSE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
2 20 103 km - Col des Ares: délka 7,4 km; sklon 4,6 % (5-3-2-1)
1 20 75 km - Col de Menté: délka 6,9 km; sklon 8,1 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 30 km - Port de Balès: délka 11,7 km; sklon 7,7 % (25-20-16-14-12-10-8-6-4-2)
1 20 5 km - Col de Peyresourde: délka 9,7 km; sklon 7,8 % (10-8-6-4-2-1)
2 20 Cíl - Peyragudes: délka 2,4 km; sklon 8,4 % (10-6-4-2)
ciel Cíl (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Úvodní pyrenejská bitva se odehraje na osvědčeném finále, stejný dojezd byl použit i v roce 2012, kde vyhrál po dlouhém útoku Alejandro Valverde. První část etapy se uskuteční na jednoduchém profilu, ale obraz hry se změní, jakmile se postaví do cesty stoupání Col de Menté. Cyklisté zde najdou sklony v okolí devíti procent a hlavním úkolem toho kopce bude kumulace únavy před samotným finišem. Pak bude třeba ještě 35 kilometrů, aby předvedl svůj vliv Port de Balés. Dlouhé a rovnoměrně náročné stoupání bude zdatnou vytrvalostní prověrkou, jeho nejtěžší úsek začíná pět kilometrů před vrcholem. I tento kopec využijí někteří favorité na vyčerpání konkurentů, ale organizátoři ho zařadili z toho důvodu, aby motivovali některých z nich k dlouhému útoku. Po překonání HC kategorie následuje 15-kilometrové klesání a rozhodující prověrka Col de Peyresourde. Toto přímočaré stoupání nevybočí ze svého pravidelného rytmu na celé délce a vyhovuje vrchařům, kteří mají rádi stabilní tempo. Etapa však nevyvrcholí na Peyresourde, ale po krátkém sjezdu musí cyklisté dostat do lyžařského střediska Peyragudes, kam vede dalších 2400 metrů do kopce. Uvidíme, jestli se splní přání organizátorů na útočnou jízdu ze strany favoritů, ale jedno je jisté, že na čele závodu zůstanou pouze nejlépe připraveni jezdci, neboť finále bude unavující záležitostí.