13. 14.7. rovinata etapa ciel rovina Saint-Girons > Foix 101 km Barguil
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
 

Na tuto pyrenejskou etapu se těšili všichni fanoušci, ale závodníci před ní měli obavy, protože ani jeden z nich ještě nejezdil na podobném profilu. Ale všichni se shodovali, že to bude velmi rychlá etapa, která se může rozplynout několika směry.
 
Na startu se v dobré náladě  představili Rigoberto Urán a George Bennett, kterým byla zrušena 20-vteřinová penalizace. UCI se rozhodla nepotrestat nikoho, protože v závěru včerejší etapy byl problém se zásobováním všech závodníků. Svou premiéru ve žlutém drese si vychutnával Fabio Aru. Italský jezdec patří k malému počtu jezdců, kteří měli oblečený nejcennější dres na všech třech GT.
 
Podle předpokladů byl začátek velmi rychlý, a i když se začínalo na rovinatých úsecích, před balíkem se objevil Warren Barguil, kterému dělal společnost Thomas Voeckler. A také se očekávalo, že rychlé tempo bude dělat problémy Jakobovi Fuglsangovi, který se i přes bolesti nechtěl vzdát.
 
Warren Barguil chtěl udělat významný krok za puntíkovaným dresem, ale vedoucí dvojice neměla nic vyhrané, protože v balíku pokračovala aktivita. A nesměli jsme zapomenout ani na to, že v blízkosti se nacházela rychlostní prémie. Barguil a Voeckler byli nakonec chyceni a dopředu se dostali ChavenelDe Marchi Gilbert, kteří získali i sprinterskou prémii. Poté vystřelili pro body sprinteři a třináct bodů získal Matthews, za ním protnul prémii Kittel.
 
Chavenel, De Marchi a Gilbert byli těmi závodníky, kteří se pyšnili označením hlavní únik dne, ale do čela závodu se chtěli dostat ještě další jezdci. Bylo zajímavé, že v tomto směru jsme neviděli ataky ze strany takových týmů jako Sky anebo Ag2r, v balíku se snažil upokojit situaci Astana. Ale když se peloton blížil na první kopec, útoky se množily. Za vedoucí trojicí se nakonec objevili Arashiro, Wyss, Ulissi, Mollema, Lammertink,  Paswualon, Burghardt, Calmejane a Poljanski.
 
Na Col de Latrape vsadil na sólový útok Alessandro de Marchi, ale skupina pronásledovatelů se měnila, situace na trati byla každou chvíli jiná. Jisté bylo jedině to, kteří jezdci mají dnes problémy, a mezi nimi jsme viděli Fuglsanga, Rollanda či Contadora a sprintery. Vrchol prvního kopce dobyl Alessandro de Marchi, pro zbylé vrchařské body si vyjel Warren Barguil. Francouzského jezdce následovali Contador, který dosud blufoval, a Landa, a před balíkem se objevila opravdu silná skupina. Ale rozdíly zůstávaly velmi malé. Zajímavá situace se udála i v pelotonu, protože lídr závodu Fabio Aru byl izolován, neměl u sebe žádného kolegu.

Téměř okamžitě následoval přechod přes Col d'Agnes, který měl prudké úseky, a Landa s Contadorom se spojili s De Marchim, Barguil už nestíhal. Mikel Landa v čele závodu byl velmi nepříjemnou zprávou pro soupeře týmu Sky, kteří teď museli stíhat silného španělského reprezentanta. Poté vepředu nevydržel ani De Marchi.
 
Contador Landa motivovali k útoku i Quintanu, jezdec týmu Movistar se dostal do skupiny, kde mu dělali společnost VuillermozKwiatkowski Barguil. V hlavním balíku s Aruem, Froomem a Bardetem zůstávalo jen 21 jezdců. V této partii nebylo tempo vysoké, protože lídři neměli u sebe pomocníky, a nikdo z nich nechtěl velmi riskovat tak brzy. Proto nebezpečný Landa dostával pěkný náskok a ve hře o etapu byl momentálně i Quintana.
 
Vedoucí dvojice měla na vrcholu druhého kopce náskok dvě a půl minuty na hlavní balík, kde diktovali tempo jezdci Can-Drapac a UAE Emirates, kteří pracovali pro své lídry Urána a Meintjesa. Ve druhé skupině se nacházeli QuintanaKwiatkowski Barguil, kteří ztráceli na vedoucí cyklisty třicet vteřin.
 
V následujícím sjezdu zaútočili Bardet Froomem. Oba dva výrazně natáhli hlavní skupinu a na tento pohyb reagovali Aru Uránem, kteří museli následovat své konkurenty.
 
Před závěrečným a zároveň nejtěžším dnešním kopcem byl tým Sky v luxusní pozici. V čele závodu se nacházel Mikel Landa, který si vybudoval slibný náskok a mohl se v pořadí posouvat, na což museli reagovat Bardet, Aru a Urán, zatímco Froome mohl jen čekat, co budou dělat jejich konkurenti. Vepředu se pohybovali i Contador s Quintanem, kteří měli před sebou vidinu etapového triumfu, který by bol náplastí na jejich nevydařené účinkovaní v GC.
 
I na Mur de Péguère se jelo velmi rychle, ale ty nejtěžší úseky se nacházely jen před samým vrcholem, kde jsme očekávali hlavní selekci. Mezitím přišla informace, že ze závodu odstoupil Jakog Fuglsang. Peloton byl stále seřazen za UAE Emirates, pomáhal i Lotto - Jumbo, ale náskok vedoucí dvojice neklesal.
 
Prudké pasáže Mur de Péguère vyzvaly do akcie ostatní favority, zůstali tu jen MartinBennettYatesBardetAruFroomeMeintjesLatour Vuillermoz. Aktivní byl zejména Daniel Martin, irského jezdce ohrožovali v pořadí Landa a Quintana. A kolumbijský jezdec spolu s Barguilem se dokázali spojit s Contadorem a Landou. Potom zaútočil Froome a jeho nástup zachytili jen AruBardetUran Meintjes a na lídra týmu Sky počkal i Kwiatkowski
 
Po závěrečném kopci měla vedoucí čtyřka náskok sto vteřin, ale ostatní favorité si nastupovali i ve sjezdu. A v klesající pasáži se sem vrátili Martin Yates. Skupina favoritů hrála mezi sebou taktickou hru, což jen zvyšovalo šance vedoucích jezdců, aby přijeli do cíle s pěkným náskokem.
 
LandaContadorQuintana Barguil vydrželi v čele závodu až do cíle a v závěrečném spurtu elitních vrchařů se prosadil Warren Barguil, který porazil Quintanu, Contadora a Landu. Ve druhé skupině zaútočili Martin a Yates, kteří ztratili 1:39, ostatní favorité měli ztrátu 1:47.

Ve třinácté etapě se prosadili uprchlíci a druhá pyrenejská prověrka do tečky splnila předpoklady, protože jsme viděli útoky na každém kopci. Nakonec se dostal do klíčového úniku Mikel Landa, který využil svou perfektní formu a výrazně si pomohl v klasifikaci, a v tomto důležitém pohybu se ocitl v elitní společnosti. Objevili se tu zklamáni z dosavadního průběhu Contador Quintanou a i lídr vrchařské soutěže.
 
Mikel Landa v úniku byl hrozbou pro ostatní jezdce na GC, ale ti v rychlé etapě neměli u sebe potřební týmovou podporu, aby to španělskému závodníku výrazněji ztížili. V dnešní etapě se probrali Alberto Contador a Nairo Quintana, ale etapový triumf získal Warren Barguil, který si tak vynahradil zklamání z deváté etapy. Po dvou triumfech na Vueltě je to jeho premiérové vítězství na Tour de France. A jezdec týmu Sunweb si upevnil pozici i ve vrchařské soutěži.    
 
Vítězem dne je i Mikel Landa, který se posunul na páté místo v GC, a na lídra závodu ztrácí jen jednu minutu. Tým Sky tak může hrát další významnou kartou, protože baskický borec se po Giru dostal do parádní formy. Chris Froome nemusel sáhnout na dno sil v této etapě, ale na posledním kopci předvedl akceleraci, která neměla potřebnou razanci, aby se dokázal osamostatnit na Mur de Péguère. A to si budou pamatovat jeho soupeři.   
 
Fabio Aru udržel žlutý trikot, ale na trati to neměl jednoduché, protože velmi rychle zůstal izolován. Poté se jen soustředil na to, aby zůstal na své pozici, což se mu podařilo, ale ve třinácté etapě prožil krušné momenty. Na posledním kopci se vyždímal k výbornému výkonu Daniel Martin, který většinu času tahal skupinu favoritů, ale po tomto namáhavém úkonu neměl šanci zachytit Froomovo zrychlení. Nakonec však finále přežil bez ujmy, dokonce si trochu polepšil po závěrečném útoku. Podobné pocity prožíval na konci etapy Simon Yates, kterému taky sedlo, že se nekončilo na stoupání.

Nejlepší výkon na závodu předvedli Alberto Contador a Nairo Quintana. Španělský závodník využil ten správný moment na útok a může ho těšit, že v kopcích se znovu cítil velmi dobře. Na jeho pohyb na druhém kopci zareagoval i Nairo Quintana, který se dokázal dostat do čela závodu na nejtěžším kopci. I pro kolumbijského cyklistu to byl povzbuzující výkon, z kterého bude benefitovat v posledním týdnu.
 
Contador se vrátil do nejlepší desítky, Quintana snížil svoji stratu na lídra závodu na dvě minuty. Třináctá etapa nabídla atraktivní jízdu a po tomto svižném souboji se rozdíly mezi nejlepšími ještě víc vyrovnaly. A to slibuje výbornou cyklistiku v Alpách. Špatný den dnes prožil George Bennett, který vypadl z Top 10. Roman Kreuziger se posunul v pořadí o dvě místa, Ondřej Cink a Zdeněk Štybar předvedli v této náročné etapě téměř identické výkony.
 
 
Výsledky
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 2:36:29 120
2. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 00:00 50
3. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 00:00 25
4. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 00:02 15
5. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 01:39 5
6. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 01:39  
7. KWIATKOWSKI Michal Team Sky link ikonka 01:48  
8. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 01:48  
9. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 01:48  
10. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:48  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 55:30:06 25
2. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:06  
3. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:25  
4. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:35  
5. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 01:09  
6. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 01:32  
7. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 02:04  
8. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 02:07  
9. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 04:51  
10. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 05:22  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Prémie na trase:
sprint-20 87 km - SEIX (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 70 km - Col de Latrape: délka 5,6 km; sklon 7,3 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 54 km - Col d'Agnes: délka 10 km; sklon 8,2 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 27 km - Mur de Péguère: délka 9,3 km; sklon 7,9 % (10-8-6-4-2-1)
ciel Cíl (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Výročí Dobytí Bastilly se oslaví netradičním způsobem. Nebude se končit na stoupání a organizátoři vytvořili jednu z nejkratších horských etap za poslední období. Zůstáváme v Pyrenejích a je velký předpoklad, že nejdříve uvidíme v balíku tuhý boj o rychlostní prémii, která je připravena na třináctém kilometru. Na první kopec se začne stoupat o několik kilometrů později a Col de Latrape bude nejlehčí prověrkou v programu, i když v polovině obsahuje tisícimetrový úsek s deseti procenty. Po velmi krátkém sjezdu prověří cyklistů Col d'Agnes, který je dlouhý, jeho sklony jen výjimečně klesnou pod osm procent a úvodní tři kilometry mají průměr deset procent. Po této intenzivní vrchařské nabídce následuje 17-kilometrové klesání, které zavede závodníky pod hlavní výzvu třinácté etapy - Mur de Péguére. Tento obávaný kopec je rozdělen na dvě části. Ta první dosahuje sklon šest procent, ale mnohem větší pozornost si zaslouží závěrečných 3300 metrů, kde se vyšplhá průměr na dvanáct procent a nejprudší úseky se zastaví až na hodnotě osmnáct procent. Poslední kopec bude tvrdou zkouškou i pro nejlepší vrchaře, kteří zde prostě musí atakovat. Ale na etapový triumf nebude stačit jen dobrá vrchařská forma, protože dynamickou prověrku rozhodne až závěrečná honička v dlouhém klesání. Zajímavá etapa může explodovat na připravených třech kopcích a skončit soubojem muže proti muži na Col d'Agnes nebo Mur de Péguére, o čemž organizátoři sní.. A krátká délka etapy by měla povzbudit i favority, aby předvedli útočný ohňostroj.