15. 16.7. rovinata etapa ciel rovina Laissac > Le Puy-en-Velay 189 km Mollema
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
Druhý týden byl zakončen nenápadnou, ale těžkou etapou, před kterou se museli mít na pozoru kandidáti na titul, ale profil favorizoval útočníky do kopců. Svou roli mohla sehrát i únava, na posledním stoupání se mohl dostat do problémů nějaký zajímavý závodník. 
 
vyjadrenie ikonky ciernaStart - Laissac-Severac l'Église
Zachovalé centrum s pozůstatky hradeb a obranné věže Rességuier ze 16. století, zámkem Chateau de Maquefabes, starým mlýnem ze začátku 19. století, či Kostelem Saint-Fenix ​​z 19. století se vzácnými měděnými sochami Panny Marie. Asi třítisícové městečko je však proslulé svým tradičním trhem dobytka a domácích zvířat, který je druhý největší v celé Francii. Nachází se zde 200 firem prodávajících asi 600 tisíc kusů převážně telat a jehňat. Největší aktivita je zde v pondělí ráno, když tu přicházejí kupci z celé jižní Francie a severní Itálie. Každoročně zde pořádají festival dětských divadel a cirkusů - Cap Mômes.
 
Všichni byli v napětí, jak se bude formovat vedoucí skupina, ale hned po startu se odčlenilo deset cyklistů bez velkého boje. Potom sice neustávala snaha v balíku, zejména Trek - Segafredo chtěl dostat svého zástupce do úniku, ale vzdorovali i uprchlíci a nakonec se peloton uklidnil a deset jezdců dostalo svobodu.
 
Na čele závodu se usadily Barguil (Sunweb), Van Baarle (Cannondale-Drapac), Kišerlovski, Martin (oba Kaťuša-Alpecin), Tsgabu Grmay (Bahrain-Merida), Caruso (BMC), Pauwels (Dimension Data), Burghardt (Boar -Hansgrohe), Sieberg (Lotto-Soudal) a Luis Maté (Cofidis).
 
Nebyla to však definitiva, protože stoupání první kategorie všechno změnilo. Na čele nastavil vysoké tempo Warren Barguil, který měl eminentní zájem o vrchařské body, a ve vedoucí skupině s ním zůstali pouze Caruso a Pauwels. Jezdilo se i v balíku, brejk chtěli zachytit i Mollema, Ulisse nebo Matthews, pak měl dobré nohy Contador.
 
Na vrcholu Montée de Naves d'Aubrac zůstali na vedoucích pozicích Barguil, Pauwels, Caruso a deset bodů do vrchařské soutěže vybojoval Barguil, který v podstatě odtáhl sám toto stoupání. Netrvalo dlouho a přidali se k nim i Van Baarle a Grmay.
 
Za nimi následovala velká skupina pronásledovatelů, kde se dostali Bakelants (Ag2r), Mollema (Trek-Segafredo), De Marchi, Moinard, Roche (všichni BMC), Durašek, Ulissi (oba Team UAE), Pinot (FDJ), Lammertink (Kašuša -Alpecin), Benoot, De Gendt, Gallopin (všichni Lotto-Soudal), Matthews, Geschke (Sunweb), Navarro (Cofidis), Roglič (Lotto-Jumbo), Calmejane (Direct Energie), Hardy a Périchon (oba Fortuneo-Oscaro).
 
V balíku zavřel útoky tým Sky a ztráta hlavní skupiny přeskočila tři minuty. Na prvním kopci se snažil dostat do úniku i Alberto Contador, ale španělský jezdec se stáhl, protože britská sestava by ho nikam nepustila a mohl by zničit šance Bauke Mollemovi.
 
vyjadrenie ikonky cierna140-120 km před cílem - planina Aubrac
Planina vznikla sopečnou činností. Nejvyšší bod Col D'Aubrac ve výšce 1340 m n. m. je současně nejvyšším bodem departementu Aveyron. Jde o region s chladnými klimatickými podmínkami, sníh se zde udržuje od října do května, nachází se zde i několik menších lyžařských resortů. Známé jsou také několik vodopádů včetně vodopádu Déroc vyplývajícímu z jezera Lac des Salhiens a následně padajícího z 33 m vysokého útesu. Pod vodopádem se nachází jeskyně, v níž se podle legendy ukrývá příšera Gévaudan. Oblast je známá zejména produkcí ovčích sýrů typu Aubrac, které zde již více než tisíc let vyrábí stejným způsobem z mléka ovcí plemene Les Burons. Planina je obydlená od středověku, kdy se na zdejších pastvinách vyráběly zejména mléčné výrobky.
 
Nebylo překvapením, že v úniku se objevil Warren Barguil, který má výbornou formu, o čemž svědčí jeho bodové konto ve vrchařské soutěži. Na čele se pohyboval i Damiano Caruso, kterému patřila čtrnáctá příčka v GC, a tým BMC měl v druhé skupině dalších tří borců, takže určitě chtěli vyhrát etapu. Před balíkem měl silné zastoupení i Lotto - Soudal, kvalitou disponovali i Mollema, Roglič, Pinot, Calmejane nebo Ulissi, takže jsme se mohli těšit na atraktivní souboj o etapový triumf. Warren Barguil přidal dva body i na Côte de Vieurals.
 
Tým Sky musel být spokojen, že žádný z jejich konkurentů nedostal do úniku svého zástupce, který by motivoval konkurenci k útokům na závěrečném kopci, a to platilo zejména o Ag2r. Bylo jen otázkou času, kdy Barguil a spol. počkají na skupinu pronásledovatelů, stalo se tak 130 kilometrů před cílem. Z tohoto spojení měl velkou radost Michael Matthews, který měl před sebou dvacet bodů na sprinterské prémii.
 
V hlavní skupině diktoval tempo tým Sky, který nemusel nikam spěchat, a byl by nejraději, kdyby skupina favoritů přišla do cíle klidně a etapu vyhrál únik. Cyklisté na čele závodu dobře spolupracovali, protože jen tak mohli udržet svou naději na úspěch. Na sprinterské prémii neměl problémy Michael Matthews. Australský borec ukořistil dvacet bodů a po včerejším triumfu snížil svou ztrátu v bodovací soutěži na Marcela Kittela na 79 bodů.
 
Vpředu měly početné zastoupení celky BMC, Lotto - Soudal a Sunweb, které plánovaly využít svou výhodu na získání etapového triumfu, ale po závěrečném kopci mohli zůstat vpředu jen ti nejlepší. Nicolas Portal z týmu Sky se vyjádřil v průběhu etapy, že chtějí, aby únik to dotáhl do cíle a budou rádi, pokud na začátku posledního kopce bude rozdíl mezi skupinami přibližně sedm minut. A britská sestava to zatím splňovala do puntíku.
 
vyjadrenie ikonky cierna69,5 km před cílem - Esplantas
Horský zámeček Chateau de Esplantas dal v 13. století postavit Odilon de Merceur, biskup z Mende. Až do 16. století sloužil jako feudální usedlost. V 18. století ho obnovili do současné podoby a je otevřen pro veřejnost pouze dva měsíce v roce během městských hradních dní. Slavným rodákem je sportovní žurnalista Pierre Chany (1922 - 1996), jeden z prvních odborníků orientovaných pouze na cyklistiku. Absolvoval 49 Tour de France a byl autorem článků převážně pro deník l'Équipe, a také mnoha cyklistických knih. Po skončení novinářské kariéry působil jako historik Tour de France. Pojmenovali po něm novinářské ocenění pro nejlepší cyklistický článek roku i cyklistický závod La Perre Chany, který se organizuje ve městě Langeac 5. srpna.
 
V takovém početním úniku neplánovali všichni jezdci čekat na poslední kopec, Tony Martin vystartoval vpřed sedmdesát kilometrů před cílem. Německý jezdec si vybudoval minutový náskok a jeho pohyb motivoval další ataky v brejku. Únik se nepotrhal, ale Martin se vzdaloval od svých bývalých kolegů na čele závodu. Jelikož peloton ztrácel už přes devíti minut, Damiano Caruso se vracel do hry, protože v pořadí ztrácel 11:26.
 
Ještě před rozhodujícím kopcem tým Ag2r rozdělil balík a Chris Froome zůstal v druhé skupině, ale britská sestava zažehnala nebezpečí i za pomoci Movistaru. Pak měl lídr závodu defekt, ale Ag2r pokračoval ve vysokém tempu. A Chris Froome ztrácel 45 vteřin před rozhodujícím stoupáním.
 
Na Col de Peyra Taillade francouzská sestava roztrhala balík a lídr závodu se musel vracet ke svým konkurentům za pomoci kolegů, ale Mikel Landa zůstával vpředu. Náskok Tonyho Martina na čele závodu mírně klesal, skupina pronásledovatelů působila kompaktně. Na nejprudších úsecích rozhodujícího kopce byl německý borec chycen, dostal se přes něj Barguil. Na těchto pasážích počkal na Frooma jeho kolega Landa a tito to už neměli daleko do skupiny favoritů. Lídr závodu nakonec zažehnal hrozbu a vrátil se ke svým hlavním konkurentům.
 
Poslední kopec dobyl Warren Barguil a připsal si dalších důležitých deset bodů. Pak se k němu přidali Mollema, Caruso, Roglič, Pinot, Benoot, Ulissi, Gallopin, Pauwels a Navarro. V hlavní skupině pracoval tým Ag2r, který přivedl na vrchol stoupání jména jako Bardet, Froome, Uran, Martin, Aru, Contador, Landa, Meintjes a Yates.
 
Na čele závodu zaútočil ve sjezdu Bauke Mollema. Holandský závodník si vybudoval minutový náskok, ale za sebou měl stále silnou skupinu. Mollema vyhrál poslední horskou prémii a těsně za ním se již nacházeli Barguil, Roglič, Ulissi a Gallopin, kteří zde zaútočili. Ve skupině favoritů to vyzkoušel Simon Yates, ale sklony nebyly dostatečné, aby se vzdálil svým soupeřům.
 
vyjadrenie ikonky ciernaCíl - Le Puy-en-Velay
V minulosti jedno z největší galských center a od 6. století hlavní město knížectví Vellavi, později vévodství Guyenne, které bylo významným katolickým centrem a součástí království během celého středověku. Už od 10. století se zde konaly tzv. "Poutě Černé Panny" a město bylo i součástí historické cesty Via Podiensis do Santiaga de Compostela, díky čemuž získalo velkou popularitu. Udržují se zde i několik staleté tradice krajkářství a bylinkářství spojené s výrobou tradičního likéru. Město je rozděleno na dvě části. Ve starém historickém centru jsou pozůstatky obranných valů, strážní věž Pannesac a městská brána Saint-Georges. V jižní moderní části 19-tisícové Le Puy jsou hlavně obytné a komerční čtvrti. Mezi množství kulturních památek můžeme zařadit sochu Notre-Dame de France postavenou poté, co generál Pelissier 8. září 1855 vyhrál bitvu proti Rusům při Sevastopolu. Katedrála Notre-Dame byla postavena na kopci Anis na místě kostela z 5. století a byla zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO v roce 1998.
 
Na posledních kilometrech vrcholila bitva mezi Mollemou a čtyřmi pronásledovateli, ale holandský závodník dokázal přetavit svůj odvážný útok na získání etapového triumfu. Druhá skupina ztratil patnáct vteřin a za vítězem protli pásku Ulissi, Gallopin a Barguil. Mezi favority atakoval na konci Daniel Martin a irský jezdec získal v cíli dvanáct vteřin na své soupeře. Z Top 10 zde chyběl pouze Nairo Quintana, který měl problémy na rozhodujícím kopci.
 
Kopcovitá etapa se jasně vyvíjela kladně pro uprchlíky, ačkoli tvorba úniku trvala dlouho. V početné skupině se nakonec prosadil Bauke Mollema, který zaútočil okamžitě po překonání posledního kopce a zaskočil své spolubojovníky, kteří nečekali, že může vydržet sám na čele závodu až do cíle. Je to jeho premiérové vítězství na Tour a po pátém místě na Giru se dokázal prosadit i na druhé GT v sezóně.
 
Svou početnou výhodu nevyužily v úniku celky BMC a ani Lotto - Soudal, belgická sestava sice brala třetí příčku s Tonym Gallopinem, ale dnes chtěli vyhrát. Spokojeni mohou být v Sunwebu, Michael Matthews získal body na prémii a také v cíli, Kittel ne, a Warren Barguil byl zase úspěšný na stoupáních.
 
Favorité se uhlídali v dnešní prověrce, o malé vzrušení se postaral tým Ag2r, který rozdělil balík před rozhodujícím kopcem, a právě potom dostal defekt Chris Froome. Lídr závodu tuto pozici zvládl i za pomoci kolegů, jeho soupeřům nestačil ani 45-vteřinový náskok, aby ho dostali do větších problémů.
 
Z nejlepší desítky vypadl Nairo Quintana, který opět neměl dobrý den, a nahradil ho tam Damiano Caruso, který využil velký náskok vedoucí skupiny. Ale jeho pozice není jistá, neboť v těsném závěsu se pohybují zmíněný Quintana a i Bennett. Několik vteřin stačilo Danielu Martinovi, aby se dostal před Mikela Landu, ale důležitější pohyby se uskuteční v Alpách. Roman Kreuziger ztratil přes devět minut a Zdeněk Štybar a Ondřej Cink přišli do cíle spolu s větší ztrátou.
 
 
Výsledky
1. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 4:41:47 120
2. ULISSI Diego UAE Team Emirates 00:19 50
3. GALLOPIN Tony Lotto Soudal link ikonka 00:19 25
4. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:19 15
5. BARGUIL Warren Team Sunweb 00:23 5
6. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 01:00  
7. CALMEJANE Lilian Direct Energie 01:04  
8. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 01:04  
9. PINOT Thibaut FDJ link ikonka 01:04  
10. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 01:04  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 64:40:21 25
2. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
4. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:29  
5. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 01:12  
6. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 01:17  
7. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 02:02  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 05:09  
9. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 05:37  
10. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 06:05  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Prémie na trase:
1 20 161 km - Montée de Naves d'Aubrac: délka 8,9 km; sklon 6,4 % (10-8-6-4-2-1)
3-20 146 km - Côte de Vieurals: délka 3,3 km; sklon 5,9 % (2-1)
sprint-20 93 km - SAINT-ALBAN-SUR-LIMAGNOLE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 31 km - Col de Peyra Taillade: délka 8,3 km; sklon 7,4 % (10-8-6-4-2-1)
4-20 13 km - Côte de Saint-Vidal: délka 1,9 km; sklon 6,8 % (1 bod)
ciel Cíl (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Typické jeviště pro útočníky do kopců uvidíme v Centrálním masivu. Peloton se dostane velmi rychle na stoupání první kategorie, kde se ukážou brejkové ambice několika cyklistů. Když se vytvoří únik a neobjeví se v něm nebezpeční jezdci, osud hlavního balíku a uprchlíků se rozdělí. Pro získání etapového triumfu bude klíčové stoupání Col de Peyra Taillade. Na tomto kopci se objeví dvoukilometrový úsek s průměrem dvanáct procent, kde se dá atakovat, ale po tomto nejtěžším okamžiku etapy stále zůstává do cíle svižných třicet kilometrů. Peloton přijde na Col de Peyra Taillade v početním složení, takže případní útočníci to nebudou mít jednoduché. Za nimi se bude nacházet silná hlavní skupina a před nimi dlouhá cesta do cíle. Rychlý příjezd do Le Puy-en-Velaydo na chvíli zpomalí prémie čtvrté kategorie a ještě jeden menší výstup.
 
 
tdf 2017 profil 15 kopec
profil posledního těžkého kopce (© letour.fr)