Ještě před několika týdny to vypadalo tak, že hlavní slovo v této sezoně bude mít oslavující Giro, ale před francouzskou Grand Tour se daly mnohé věci do pohybu a rázem máme před sebou zajímavou edici po každé stránce. Jasným favoritem již není obhájce prvenství a v bodovací soutěži se můžeme dočkat vyrovnání rekordu Erika Zabela.
 
Chris Froome přichází na Starou dámu bez vítězství, což se mu stalo naposledy v roce 2012, a dokonce se objevil silnější závodník jako on. Richie Porte aktuálně jezdí v životní formě a s touto dispozicí musí myslet pouze na útok na žlutý dres. Navíc, jejich vzájemný souboj dostal po Dauphiné nový rozměr. Nairo Quintana nevyhrál Giro, takže na TdF nepřijde posouvat své limity, ale prostě vyhrát. Jeho velkou podporou bude Alejandro Valverde, který stále jezdí na mimořádně vysoké úrovni, a také další španělský matador Alberto Contador chce potvrdit, že ještě nepatří do starého železa.
 
Akce se nakonec představí i Fabio Aru, který měl původně startovat na domácí GT, ale okolnosti to zařídili jinak. Proto se můžeme těšit na jeho spolupráci s Jakobem Fuglsangem, který se ukázal na Dauphiné v své nejsilnější možné verzi. Posílená přichází i Orica, která původně nominovanou dvojici Chaves - Kreuziger doplnila o Simona Yatese. Pod tíhou francouzských očekávání bude jezdit Romain Bardet, který obhajuje druhou příčku v GC, a útočná trasa by mu měla vyhovovat, ale dosavadní výsledky ho velmi uspokojit nemohli.
 
 
tdf 2016 podium 2 movf
Loňské pódium: Bardet - Froome - Quintana (© Movistar Team)
 
 
Čeká nás remake souboje Armstrong - Hamilton?
 
Trojnásobný vítěz závodu Chris Froome přichází na akci v netradiční roli, v sezóně 2017 nezískal ani jedno vítězství. Absolvoval jen čtyři etapové akce, nejvíce se mu dařilo na Critérium du Dauphiné, kde obsadil čtvrtou příčku. Na tomto závodu však bylo vidět, že musí ještě tvrdě pracovat, aby se dostal do takové formy, kterou ničil soupeře v minulých edicích.
 
Jeho letošní výkony měly jakousi kolísavou tendenci. Na jedné straně předvedl vrchařský super-výkon v Katalánsku na Lo Port a také na Dauphiné na Mont du Chat, ale pak ukázal neprůkazná představení v Romandii, výbuch v páté etapě na Kolem Katalánska a v závěrečné etapě na Critérium du Dauphiné nedokázal svléknout ze žlutého trička Porteho, což by se mu v předchozích sezónách asi povedlo. Výkony Frooma byly sice nekonzistentní, ale pokud v průběhu ročníku dokázal předvést několik špičkových vrchařských výkonů, nepochybujeme, že takový trend ukáže i na Staré dáme.
 
Při předchozích triumfech vždy dominoval v první části závodu, a pak udržel vedoucí příčku za pomoci silné týmové podpory. O jeho aktuálním stavu hodně napoví už úvodní etapy. V jízdě proti chronometru by měl získat menší benefity na některé soupeře, ale na Dauphiné mu ITT nevyšla. Pokud se mu podaří zvládnout časovku svým tradičním způsobem a vyjde mu i stoupání La Planche, kde vyhrál svou první etapu na TdF, jsme přesvědčeni, že pak se naplno rozběhne mašina týmu Sky. A ta přijde v parádním provedení.
 
 
froome quintana stupanie vuelta 2016 movf
Velcí rivalové Chris Froome a Nairo Quintana na Vueltě (© Movistar Team)
 
 
Geraint Thomas je už regulérním jezdcem na celkové pořadí, Mikel Landa byl skvělý ve třetím týdnu na Giru, a protože skončil v ITT na španělském šampionátu na druhé příčce, jeho výkonnost musí být perfektní. V pohodě jezdí i Kwiatkowski, Henao či Nieve, takže britská sestava je prvotřídní jako vždy. Otázkou jen zůstává, jestli Chris Froome dokáže přesně načasovat svou formu na následující tři týdny. Z trasy nemusí mít obavy, protože už mnohokrát předvedl, že umí jezdit na prudkých sklonech, nebojí se rozhodujících sjezdů do cíle, dokáže si pomoci v časovkách a bude mít u sebe kvalitní podporu, která už nebude chtít dopustit druhý Aramon Formigal z loňské Vuelty. Froome bude jako trojnásobný vítěz velmi sebevědomý, ale také obezřetný, protože se rýsuje velmi zajímavý souboj o žlutý dres.
 
Nejlepší sezónu v kariéře prožívá Richie Porte, ale pro australského cyklistu to nic neznamená, pokud se neprosadí na Tour de France. I on jezdil na čtyřech etapových závodech, ale na rozdíl od Frooma vyhrál Tour Down Under a Kolem Romandie a na Paříž - Nice a Critérium du Dauphiné patřil k nejlepším závodníkům. Na začátku roku na Willunga Hill potvrdil, že momentálně je nejsilnějším jezdcem na krátkých, náročných stoupáních, a nejlépe to zdokumentoval v Romandii na 3-kilometrovém kopci Leysin, kde během necelých osmi minut dokázal vyprodukovat výkon téměř 500 wattů. A to jsou už mistrovské parametry.
 
Na druhé straně jeho etapový triumf na Col de la Couillole na P-N a lezecké výkony na Dauphiné potvrdily trend, že aktuálně patří k top vrchařům na světě, a pokud se mu chce někdo vyrovnat, musí se prezentovat opravdu špičkovým výkonem. Kandidáta na titul z něj dělá i časovka, v této disciplíně předvedl vynikající výkony v Romandii a zejména na Dauphiné. Takže i Porte může dominovat v düsseldorfské časovce, a když k tomu přidá očekávaný výkon na krátkém La Planche, už po úvodních etapách může mít pěkný náskok před několika soupeři.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPorteho vítězný atak v 7. etapě na Paříž - Nice 2017
 
 
V dosavadním průběhu sezóny byl Richie Porte z hlediska čistého výkonu asi nejsilnějším závodníkem na GC, což značným způsobem zvedlo jeho sebevědomí. Ale teď má před sebou tu nejtěžší úkol, aby to dokázal během nejsledovanějších tří týdnů celého ročníku. A v minulosti se mu na tomto jevišti velmi nedařilo. Na Staré dámě skončil nejlépe na páté příčce, což je vlastně jeho nejvyšší výsledek na GT. Velké problémy mívá zejména během prvních dnů, kde bude velmi záležet od jeho kolegů, aby ho dostali přes všechny nástrahy bez újmy.
 
Budeme zvědaví na to, jak si bude počínat v kopcích tým BMC, aby se už neopakovala poslední etapa na Dauphiné. Caruso, Roche, Moinard, ale také De Marchi mají dobrou formu, ale musí se vybičovat k maximálním výkonům, protože Sky a Movistar disponují silnější sestavou. Richie Porte má životní šanci na dobytí maillot jaune. Pokud se mu podaří skloubit jeho fyzickou sílu s mentální odolností, v Paříži může mít velký úsměv na tváři.
 
 
porte izagirre 2017 tdu movf
Richie Porte ukázal svou sílu už na Tour Down Under (© Movistar Team)
 
 
Movistar chce konečně titul ze Staré dámy
 
Nairo Quintana plánoval dorazit na Tour de France jako aktuální vítěz Gira, ale jelikož se mu to nepodařilo, musí se stoprocentně koncentrovat na triumf na francouzské GT. A to nebude jednoduchá záležitost. Dříve či později by se měla projevit únava po vyčerpávajícím Gire, z tohoto pohledu bude pro něj náročný zejména poslední týden, kde stojí Galibier, Izoard a větrná časovka. Jeho nevýhodou bude i to, že událost neobsahuje množství tvrdých horských etap s cílovými stoupáními, což bývá dominantou kolumbijského cyklistu, proto bude velmi důležité, aby Quintana a Movistar zvolili tu správnou taktiku.
 
Ze španělského tábora se ozývá opakovaně, že Quintana je silnější na druhé GT v sezóně a že jen nyní se dostal do své nejlepší formy. Skutečně, na Giru to nebyl ten pravý vrchař, jakého známe, takže v tomto směru může jít jeho výkonnost nahoru. Ale stále tu musí panovat strašák únavy, zda to bude stačit proti kvalitním soupeřům, kteří se stoprocentně soustředí na TdF.
 
 
quintana 2017 giro atak rcsf
Atak Naira Quintany na Giru (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Je jasné, že v obou ITT ztratí čas, který musí získat zpět v horských prověrkách. Pokud chce být Quintana úspěšný, musí útočit na Mont du Chat, ale závěrečné kilometry etapy velmi nevyhovují tomuto útlému cyklistovi. Movistar musí aktivně jezdit v obou pyrenejských etapách, a pak se Quintana typologicky nejvíce hodí stoupání Galibier a Izoard, které jsou však na konci akce. A to může být kamenem úrazu. Za jiných okolností by měl nejlepší formu právě během sedmnácté a osmnácté etapy, ale Giro ... Nechme se překvapit, jak si nakonec poradí s tímto těžkým břemenem, ale jedno je jisté. Pokud chce být úspěšný, musí útočit a atakovat soupeře, kde se bude dát.
 
Již tradičně bude mít po svém boku Alejandra Valverdeho, který tradičně nesoustředí svou pozornost na Tour, ale na Vuelta. Před Starou dámou prohlásil, že jeho záměrem není bojovat o klasifikaci, ale svou případnou přítomností v Top 10 chce posílit strategickou pozici Movistaru. Valverde bude nejdůležitějším pomocníkem Quintany nejen z pohledu výkonnosti, ale i zkušeností, co se kolumbijskému jezdci velmi sejde v některých nevyzpytatelných etapách. Movistar bude patřit mezi nejlepší týmy na trati a uvidíme, jak to s nimi dopadne, protože místy se zdá, že španělská sestava si rovněž cení místo na stupních vítězů jako celkový triumf na.
 
 
valverde froome 2016 tdf debata movf
Alejandro Valverde v debatě s Chrisem Froomem (© Movistar Team)
 
 
Na své nejlepší momenty na této akci bude chtít navázat Alberto Contador, ale je pravda, že jezdec týmu Trek - Segafredo se dostal naposledy na pódium v ​​roce 2009. Už 34-letý závodník se rozhodl ještě jednou zaútočit na žlutý dres a tomuto cíli podřídil vše . Sezónu si rozdělil na dvě části. V té úvodní předvedl velmi dobré výkony na Ruta del Sol, Paříž - Nice, v Katalánsku a Baskicku, kde pokaždé obsadil druhou příčku v GC. Pak se zaměřil výhradně na Starou dámu a kvůli tomu obětoval i Dauphiné, kde si ale vyzkoušel svoji časovku, a tento test dopadl pro něj výborně.
 
Letošní útočná trasa mu může vyhovovat, vždyť patří k těm jezdcům, kteří se neštítí útočit z velké vzdálenosti. A jelikož se nebojí vytvořit na trati anarchii, může to být právě on, kdo bude burcovat do útoku. Jeho nejsilnější zbraní budou ty nejtěžší horské etapy, kde bude rozhodovat jen a jen lezecká vytrvalost, takže i on by přivítal, kdyby podobných představení bylo v nabídce více. Pistolero má stále velké jméno, ale budeme zvědaví, zda dokáže vyvinout stejný wattový výkon než Porte, Froome či Quintana. Na Paříž - Nice a v Katalánsku se mu to podařilo, proto i on patří k těm cyklistům, kteří budou mít na startu velká očekávání.
 
 
contador 2017 superi andaluciaf
Alberto Contador (© 63ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)
 
 
Mnoho dobrých kandidátů na pódium nebo Top 10
 
Ještě před několika týdny nebyla v Astaně nejlepší atmosféra, ale účinkování na Critérium du Dauphiné všechno změnilo. Po zranění se vrátil do hry Fabio Aru a italský jezdec velmi rychle hodil za hlavu starosti s Girem a okamžitě zaměřil pohled na TdF. Na Dauphiné se vytáhl v šesté etapě a jeho výkon na Mont du Chat ho ukázal v perfektní formě. Bylo vidět, že si cyklistiku velmi užíval, a parádně povzbuzení dostal i na domácím šampionátu, kde se prosadil na těžkém okruhu sólovou jízdou. Fabio Aru se tak postaví na start francouzské GT ve výborné formě a s jeho přirozeným útočícím instinktem bude patřit mezi sledovaných jezdců. Aru se hodí na živelné profily a je přesně tím jezdcem, jehož forma stoupá v průběhu závodu, takže se může těšit i na závěrečné alpské etapy. V minulé edici vypadl z Top 10 v poslední horské prověrce, nyní si nic podobného nepřipouští.
 
Jakob Fuglsang se připravoval celou sezónu na vůdčí pozici na TdF a nakonec nic na tom nezměnila ani přítomnost Fabia Arua v sestavě. Dánský jezdec se totiž skvěle prezentoval na Dauphiné a vedení týmu nemělo jinou možnost, než ho nechat v roli spolu-lídra. Vzhledem k zmíněný výkon si tento honor zaslouží, vždyť nikdy předtím jsme ho neviděli jezdit na podobné úrovni. Vyhrál dvě etapy, v té sedmé jako jediný udržel atak Porteho, aby poslední den zakončil triumfální jízdou na vrchol prudkého Plateau de Solaison. Pokud si takovou výkonnost přinese i na Starou dámu, Astana a i Aru už budou vědět, jak to patřičně využít.
 
 
fuglsang 2017 dauphine astf
Jakob Fuglsang se perfektně nastartoval na Dauphiné (© Courtesy Astana Pro Team)
 
 
Velká pozornost bude směřovat na Romaina Bardeta, který obhajuje stříbrnou pozici, ale francouzský borec dosud neměl mnoho důvodů k radosti. V první části sezóny ho zabrzdila diskvalifikace na Paříž - Nice, pak mu chyběla razance v kopcích a na Dauphiné se snažil zachraňovat situaci po zpackané časovce. Během generálky na Starou dámu sice jezdil aktivně, ale bylo vidět, že má před sebou ještě nějakou práci, aby se dostal na svou nejlepší úroveň. Bardet patří mezi útočící jezdce, i v ostatní edici se dostal na druhou příčku po krásném ataku v devatenácté etapě, proto věříme, že své příležitosti najde i tentokrát.
 
V ostatním ročníku se probojoval do nejlepší desítky i Daniel Martin a irský jezdec bude chtít tuto bilanci ještě vylepšit. V kopcích patří mezi spolehlivé jezdce, i když během GT zvykne prožít nějaký slabší den. Dobře se naladil na Dauphiné, kde bral třetí místo a ukázal se v koncentrované podobě. Připravené kopce si užíval a jeho slabá časovka ho nevzrušovala. A takto by se chtěl prosadit i na TdF.
 
 
martin d valverde 2017 lbl suboj movf
Daniel Martin v souboji s Alejandrem Valverdem na L-B-L (© Movistar Team)
 
 
Před Tour de France musela měnit plány Orica - Scott, jak velká komplikace se ukázalo zranění kolena Estebana Chávese. Kolumbijský jezdec se po dlouhé přestávce předvedl jen na Dauphiné, proto byl dříve povolán do sestavy i Simon Yates, který má navázat na loňské šesté místo z Vuelty. Britský jezdec je dostatečně agresivním cyklistem, aby na TdF využil otevřené profily a zamotal hlavu i zkušenějším borcům. Na Kolem Romandie se mu to podařilo a s podobnou formou bude jistě atakovat vysoké příčky v GC i na Staré dámě.
 
Pěkným výkonem se může prezentovat i samotný Esteban Chaves, jehož forma bude stoupat v průběhu závodu, a ve druhé části může patřit k nejlepším závodníkům. Oba talentované cyklisty bude mít pod palcem Roman Kreuziger, pro kterého to bude již osmá účast na akci. Jeho úkolem bude usměrňovat v kopcích mladší kolegy, ale určitě neodmítne příležitost vybojovat dobrý výsledek v pořadí. Vždyť v minulé edici dokázal finišovat na desáté příčce v GC.
 
 
kreuziger 2017 profilova rcsf
Roman Kreuziger v této sezóně (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Silnou startovní listinu doplňuje Louis Meintjes, který v minulém roce finišoval na osmé příčce, a vrchařský talent nebude chtít z této pozice ustoupit. V dosavadní sezóně nebyl výrazný, ale jeho výkon na Dauphiné na Plateau de Solaison ukázal, že vše by mělo být správně načasované. V dresu Cannondale - Drapac budou chtít vytáhnout Andrew Talansky a Rigoberto Uran. Větší zkušenosti má kolumbijský borec, který se nedávno ukázal v kopcích na Route du Sud, a v první části sezóny dokázal finišovat v Top 10 na více WT závodech. Talansky v tomto roce hodně neujel, ale vyšla mu Kalifornie, a na Tour bude chtít potvrdit, že do formy se dokáže dostat velmi rychle. Lídrem Bahrajn - Merida bude Ion Izagirre, uvidíme, jak se mu bude dařit během náročných tří týdnů.
 
Bora - Hansgrohe staví na Rafala Majku, který má potenciál na vysokou příčku v klasifikaci, ale nesmíme zapomenout ani na jeho slabost pro puntíkový dres, který už dvakrát získal. Polský závodník byl silný v kopcích v Kalifornii a Slovinsku, v tomto směru je připraven perfektně a musí jen doufat, že ho nezastaví žádná neočekávaná událost. V německé sestavě se představí i talentovaný Emanuel Buchmann, který se výborně předvedl na Kolem Romandie a Critérium du Dauphiné.
 
 
majka 2017 slovinsko triumf bohfst
Rafal Majka na Kolem Slovinska (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
Sprinterům chce nadále dominovat Peter Sagan
 
Velká pozornost bude směřovat i na bodovací soutěž. Peter Sagan táhne sérii pěti zelených dresů, a když vyhraje bodovací klasifikaci i tentokrát, vyrovná rekordní zápis Erika Zabela. Světový šampion vsadil na osvědčenou přípravu a jeho výkony v Kalifornii a ve Švýcarsku ukázaly, že je výborně připraven i na svůj druhý vrchol sezóny. Parádní koncovky na Tour de Suisse v páté a osmé etapě ho dostali do pohody, protože opět ukázal, že v hromadných spurtech je stále velmi rychlý a prozíravý. A to je dobrým znamením před TdF, kde můžeme spatřit až devět hromadných dojezdů.
 
Organizátoři nabídli sprinterům značné množství jednoduchých profilů, tyto koncovky mohou zdramatizovat souboj o zelený dres, pokud bude jednomu z nejrychlejších jezdců mimořádně dařit. Ale na druhé straně na startu se objeví silná konkurence, takže je velký předpoklad, že sprinteři si etapové triumfy rozdělí. A to bude hrát do karet Petru Saganovi, který je pověstný svou konzistentní jízdou v každé etapě, kdy nevypustí ani jeden finiš, kde se dají získat nějaké body. Kromě toho si může pěkně polepšit ve výbušných koncovkách v městech Longwy a Rodez, kde bude velkým kandidátem na etapový triumf.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVítězství Petra Sagana na TdF
   
 
Jeho důležitými pomocníky budou Maciej Bodnar a Marcus Burghard, kteří jsou kvalitními tempařmi a budou velmi silní v rovinatých etapách, a na těchto profilech mu bude k dispozici i jeho bratr. Juraj Sagan se dočkal první účasti na Staré dámě a podle jeho vyjádření je jasné, že to neplánuje brát jen jako prestižní záležitost, ale chce co nejvíce pomoci svému bratrovi. Důležitým pomocníkem bude Rüdiger Selig, který je dobrým rozjížděčem spurtu, o čemž se přesvědčil Sam Bennet na Giru, takže německý jezdec může Petru Saganovi velmi usnadnit cestu v rozhodujících momentech před hromadným spurtem.
 
Zájem o zelený dres veřejně deklarovali Michael Matthews a Sonny Colbrelli, ale oba vědí, že sesadit Sagana z této pozice bude náročná mise. Matthews a Colbrelli jsou silní a rychlí na náročnějších profilech, ale letošní Tour obsahuje jen minimum podobných příležitostí. Naopak, většina sprinterských etap je velmi jednoduchá a v klasickém hromadném dojezdu nejsou takoví nebezpeční jako Sagan. Pokud bude australský jezdec cítit svou šanci, může skákat do úniků, ale v tom případě se mu světový šampion odplatí stejným způsobem.
 
 
matthews 2017 suisse triumf bohfst
Triumf Michaela Matthewse před Petrem Saganem (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
Nejrychlejším cyklistem na závodu bude Marcel Kittel, který má u sebe zkušenou a kvalitní podporu, proto bude chtít vybojovat co nejdříve jubilejní desáté vítězství na Tour. André Greipel již není nejmladší, ale německý borec bude velmi zklamaný, pokud se mu z bohaté nabídky nepodaří ovládnout alespoň jeden dojezd. Na závodu se nakonec představí i Mark Cavendish, který ještě donedávna bojoval s nemocí. Britský sprinter tak vidí své příležitosti v druhé části Staré dámy. Velkou motivaci bude mít čerstvý francouzský šampión Arnaud Démare, kolem kterého je vybudován téměř celý tým FDJ. Dobrou sprinterskou konkurenci doplňují Degenkolb, Kristoff, Groenewegen a Bouhanni, takže v rovinatých etapách se máme na co těšit.
 
Na Tour de France se představí podruhé v kariéře Zdeněk Štybar. Jezdec týmu Quick-Step Floors sem zavítal i před dvěma lety a hned získal etapový triumf. Jako český šampion chce prezentovat mistrovský dres v co nejlepším světle, nepochybujeme, že během tří týdnů svou příležitost najde. Na akci se představí i Ondřej Cink, který vybojoval nominaci po spolehlivých představeních na etapových závodech. Na těchto akcích vůbec nebylo vidět, že na cestě jezdí profesionální jen několik měsíců, přičemž kvalitní výkony předváděl zejména v kopcích. Uvidíme, zda své dispozice dokáže ukázat i na nejslavnějším závodu.