V prostřední části Tour de France jsme viděli krátkodobou změnu majitele žlutého dresu, ale do závěrečného týdne vstoupí na svou oblíbenou pozici Chris Froome. V bodovací soutěži se ještě nevzdává Michael Matthews a tu vrchařskou si podmanil Warren Barguil.
 
 
barguil 2017 tdf podium bodkovany sunf
Suverén druhého týdne Warren Barguil (© Cor Vos | Team Sunweb)
 
 
Kittel válcuje, Matthews bojuje
 
Po vyčerpávajícím úvodním bloku bylo v polovině závodu připravených šest představení, které nabídly rozmanité profily. V desáté a jedenácté etapě bylo vše nastaveno na hromadný dojezd balíku a sprinteři si museli pochvalovat, že ani tuto příležitost jim nevzali uprchlíci. No určitě nebyli spokojeni s tím, v jaké formě jezdí Marcel Kittel. Zástupce týmu Quick-Step Floors si připsal čtvrté a páté vítězství v letošní edici a na Tour byl úspěšný v celkovém měřítku již 13-krát. A to je rekord mezi německými cyklisty. Zajímavé je i to, že vůbec jako první závodník v historii Staré dámy během úvodních jedenácti dní ovládl až pět etap.
 
Z projevu Marcela Kittela vyzařuje velká pohoda. V hromadných koncovkách se netiskne mermomocí na samé čelo balíku, ale útočí zezadu a jeho 300-metrové sprinty nemají konkurenci. Suverénně nejvyšší rychlost v pelotonu potřebuje jen prostor, aby se projevila, proto si Kittel šikovně počká, kde se uvolní pozice, a pak zasadí smrtelný úder. Po pěti triumfech zákonitě musí mít velké sebevědomí, bylo to vidět i ve dvanácté etapě, kde nedaroval rychlostní prémii Michaelu Matthewsovi.
 
Australský závodník stále honí zelený dres a na konci druhého týdne parádně využil příležitosti k získání důležitých bodů. Z tohoto pohledu byla pro něj klíčová koncovka ve městě Rodez, kde se mu podařilo získat etapu a otesat ztrátu na Kittela. Matthews zvládl výbušné finále na jednotku, na pásce byl skutečně nejsilnější, vždyť porazil kvalitní soupeře. Hned druhý den ovládl rychlostní prémii, když se dostal do úniku po náročné kopcovité části, a v bodovací soutěži tak bojuje očekávaným způsobem. Uvidíme, zda mu to bude stačit, protože v posledním týdnu můžeme spatřit až tři hromadné dojezdy, na co se spoléhá jeho německý soupeř, ale i Kittel už ukázal první známky únavy, takže o zelený dres může bojovat až do Paříže.
 
 
kittel 2017 tdf zeleny triumf qstf
Marcel Kittel už s pěti triumfy (© Quick-Step Floors Cycling Team / Tim de Waele)
 
 
S menšími problémy je stále žlutý Froome
 
Pro celkovou klasifikaci byly nejdůležitější pyrenejské etapy, ale nezklamala ani víkendová nabídka v Centrálním masivu. Favorité na titul se potřebné připravili na vyčerpávající kombinaci Balés - Peyresourde - Peyragudes, kudy je převedl typickým způsobem tým Sky, no vrchařský maratón zcela nečekaně explodoval na posledních tři sta metrech. Lídr závodu Chris Froome se dostal do potíží, ztratil žlutý dres a věru se nepamatujeme, kdy britský celek takto zaváhal v samém závěru etapy, kterou měl v jasné režii. Jak se později ukázalo, bylo to jen těch tři sta metrů, potom Froome neukázal žádné výkonnostní potíže.
 
 
video v clanku ikonka ciernaFroomovy problémy na Peyragudes
 
 
Skvělý finiš dostal Bardeta na etapový trůn a na vedoucí příčku Fabia Arua. Italský jezdec si vychutnal zářivou žlutou barvu, ale v druhé pyrenejské prověrce se přesvědčil, že Astana nemá dostatečnou kvalitu, aby ukočírovala skupinu favoritů. Ztráta Fuglsanga a Catalda byla tvrdou ranou. Aru sice proběhl přes třináctou etapu bez újmy, ale na druhý den ve městě Rodez překvapivě ztratil líderskou pozici. A Astana to nevnímala jako velký problém.
 
Druhá Pyrenejská etapa poutala zaslouženou pozornost, nikdo dopředu netušil, jak se bude vyvíjet. Nakonec to vzal za své Alberto Contador, který stáhl do úniku Mikela Landu a Naira Quintanu, přičemž všichni tři se přidali k Warrenu Barguilovi. A tento hvězdný brejk to dotáhl až do cíle. Ve městě Foix se potěšil francouzský cyklista, který poctivě sbírá body do vrchařské soutěže, a v tomto směru nemá konkurenci.
 
 
barguil 2017 tdf spurt sunf
Warren Barguil přespurtoval vrchaře (© Cor Vos | Team Sunweb)
 
 
Contador a Quintana se probudili do dobrého dne, ale zatímco u Pistolera to vypadá na dlouhodobý trend, protože zvládl i víkendové představení ve skupině favoritů, jezdec týmu Movistar působil opět unaveně v patnácté etapě. Alberto Contador tak bude velmi hladový po alpském etapovém triumfu a Quintana bude doufat, že alespoň v jedné z následujících horských etap se bude cítit výjimečně.
 
Pyreneje ukázali sílu Mikela Landy, který si pomalu zvyká na to, že na GT působí silnějším dojmem jako lídr týmu. Jakékoliv případné rozbroje mezi ním a Froomem skončily ve městě Rodez, kde britský jezdec znovu ukořistil žluté tričko. Lídrovi celého závodu musí jednoduše pomáhat každý. A hned v patnácté etapě mu pomohl Landa dostat se zpět do skupiny favoritů na Col de Peyre Taillade.
 
Chris Froome musel na tomto kopci smazat 40-vteřinové manko na své hlavní soupeře a po silném představení se mu to podařilo. Britský jezdec zde vyvinul výkon cca 6,3 W / kg v průběhu 22 minut, takže jeho výkonnost musí být na mimořádně vysoké úrovni. Při této stíhačce si však neužil povzbuzení ze strany fanoušků při cestě, kteří ho vypískali. Možná se jim nelíbila jeho výměna zadního kola před tímto vrchařským výkonem.
 
Následující fotografie zachycují moment průjezdu cíle závodníků, kteří svlékli držitele žlutého dresu v 12. resp. 14. etapě a "žluťáka" pohledem hledají za sebou.
 
 
tdf kde je zltak aru uran kde je froome.cdtf
Uran a Aru hledají žlutého Frooma po dojezdu 12. etapy (© Slipstream Sports)
 
 
tdf kde je zltak froome uran kde je aru.cdtf
Froome hledá žlutého Arua po dojezdu 14. etapy (© Slipstream Sports)
 
 
Budou Alpy silnější než časovka?
 
Před závěrečným týdnem je celkové pořadí velmi vyrovnané, první čtyři jezdci se pohybují v rozmezí 29 vteřin, ale všechny triumfy v rukou má Chris Froome. Tým Sky musí zvládnout už pouze dvě horské prověrky, ve kterých bude rozhodovat jen a jen výkon, ale nějakou taktickou bitvu můžeme spatřit v sedmnácté etapě, kde se dá útočit i před Galibierem. Britská sestava však disponuje velkou silou, aby svého lídra udržela na potřebné pozici před časovkou v Marseille, ale budeme zvědaví, zda Alpy nemají v talonu nějaké překvapení.
 
Fabio Aru, Romain Bardet a Rigoberto Uran se nacházejí na výborné pozici, pódium na TdF je vždy velkým úspěchem. Ale když je žlutý dres tak blízko, bylo by velkou chybou, aby se nepokusili zabojovat o nejvyšší stupínek. Italský borec se velmi spoléhá na alpské etapy, ve kterých mohou vyniknout jeho přirozené vrchařské schopnosti, uvidíme, jak daleko tu zajde se svým sebevědomím.
 
Romain Bardet ukázal v této edici kuráž, že jeho cílem je získat maillot jaune. V Alpách však musí podat své nejlepší vrchařské výkony, pokud chce vyhodit z rytmu tým Sky, který je v tomto směru silnější. Bardet to bude mít v přímém vrchařském souboji proti Froomovi těžké, ale možná se mu podaří něco vymyslet v sedmnácté etapě. Rigoberto Uran se zatím drží s nejlepšími, a protože má na dosah životní výsledek na Tour, podporovat ho bude celý Can-Drapac.
 
 
bardet 2017 tdf uran aru cdtf
Romain Bardet vede skupinu favoritů (© Slipstream Sports)
 
 
Na pódium bude atakovat Daniel Martin, který zde předvádí snaživé výkony a nebojí se jezdit aktivně, ale nešťastný pád v deváté etapě ho zkrátil o bezprostřední souboj o pódium. Budeme se těšit, co nám předvede Mikel Landa, který místy působí dojmem, že v kopcích utrhne Frooma, kdy chce. Souboj o bílý dres se zúžil na Simona Yatese a Louise Meintjese, britský jezdec to má výborně rozehrané, ale v závěrečných horských etapách nemůže zaváhat.
 
Alberto Contador bude jasně útočit na etapový triumf, podobné ambice bude mít i Nairo Quintana. Na hranici Top 10 se nacházejí také Damiano Caruso a George Bennett. Ani jeden z nich se na TdF ještě nepohyboval takto vysoko, proto budou mít vysokou motivaci, aby potrápili takové šampiony.
 
 
Průběžné pořadí závodu po 15. etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 64:40:21 25
2. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
4. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:29  
5. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 01:12  
6. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 01:17  
7. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 02:02  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 05:09  
9. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 05:37  
10. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 06:05  
 
Zobrazit kompletní pořadí