Na španělskou Grand Tour s radostí přichází zejména vrchaři. V letošní edici je připravených až padesát stoupání a některé z nich budou představovat skutečnou cyklistickou lahůdku. Na akci však začíná zvyšovat svůj vliv individuální časovka.
 
 
Do kopců se začleňuje rychlá časovka 
 
Hlavním tématem Vuelty jsou vždy kopce, jinak tomu nebude ani tentokrát. Trasa obsahuje devět cílových stoupání (včetně Xorret de Catí), v loňském roce se finišovalo na horském dojezdu desetkrát. V tomto ohledu bude novinkou, že nabídka obsahuje dlouhé finální prověrky jako Sierra de la Pandera, Sierra Nevada anebo Anglíru, které doplňují tradiční dojezdy na prudkých, ale krátkých kopcích, což ocení hlavně vrchařští vytrvalci.
 
Akce je tradičně chudá na sprinterské etapy. Nejrychlejší jezdci budou velmi spokojeni, pokud v úvodním týdnu ke dvěma očekávaným hromadným dojezdům dokážou ukořistit ještě jednu příležitost. Ve druhém soutěžním bloku na ně bude čekat jen jedna nabídka a stejný počet sprintů se dá předpokládat i v závěrečném týdnu. A to je skutečně malá perspektiva, aby na Vueltu přicházeli proti sobě soupeřit elitní sprinteři.
 
Speciální kapitolou budou zvlněné a kopcovité etapy, které by neměly zasahovat do celkové klasifikace. Útočníci do kopců a sběrači etapových triumfů na žádné Grand Tour nemají podobný prostor na realizaci, proto se od nich očekávají dramatické souboje na konci etap. V programu nemůže chybět ani TTT, ale mnohem zajímavěji působí časovka jednotlivců, kde se může výrazným způsobem zatřást celková klasifikace.
 
 
 
Na začátku jsou svěží etapy, ale nemusí vytvářet rozdíly
 
Pouze dvakrát startovala Vuelta mimo španělského území, po Lisabonu (1997) a Asseně (2009) tuto poctu dostalo francouzské město Nimes. V jeho historickém centru stráví peloton dva dny. Nejprve akci zahájí týmovou časovkou, která bude nevšedně technická, ale ne moc dlouhá, a poté doprovodí cyklisty na cestě do dalšího francouzského městečka Gruissan, kde bude připravena sprinterská koncovka.
 
Výlet po sousedních zemích bude pokračovat i ve třetí etapě. Peloton navštíví Andorru a to znamená první zajímavé kopce. Pořadatelé nemají problém zařadit horskou etapu takto brzo na začátku závodu, ale už neměli odvahu, aby využili Andorru na vyzývavý horský dojezd. V tomto případě se závodníci zapotí na posledních dvou kopcích, ale favorité by se měli vzájemně hlídat. 
 
Příjezd na domovské území oslaví další sprinterské finále a čtvrtý den si musí nejrychlejší jezdci dokonale užít, protože na následující nabídku mohou čekat velmi dlouho. Španělskou GT si nevíme představit bez výbušných cílových stoupání, Ermita de Santa Lucia ukáže, jako na tom jsou favorité na titul po dynamické stránce. Koncovka ve městě Sagunt může být těžká pro nejrychlejší jezdce v balíku, i když poslední stoupání se nachází čtyřicet před cílem. A totéž platí i pro následující finiš ve městě Cuenca, kde by mělo překazit hromadný spurt stoupání Alto del Castillo. Opět bude na trati položen dotaz, zda uspěje únik, anebo se bude spurtovat v okřesaném balíku. Ale nebezpečný bude i útok na zmiňovaném kopci.
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále na Cumbre del Sol v roku 2015
 
 
Úvodní soutěžní blok bude zakončen dvěma krátkými cílovými stoupáními. Xorret de Catí a Cumbre del Sol měří jen čtyři kilometry, ale tyto prověrky obsahují tvrdé gradienty. V tomto ohledu je náročnější Xorret de Catí, ale osmá etapa není zakončena přímo na závěrečném kopci. Ani jedno z uvedených stoupání nevytvoří velké rozdíly mezi favority, ale během celého prvního týdne proběhne bitva o vteřiny. V celkovém měřítku to vytvoří zajímavé napětí a možná i zaváhání některého z důležitých cyklistů.
 
       
Během předposledního víkendu andaluské kopce a teplo
 
Ve druhém týdnu se již v programu objeví náročné kopce, výjimku bude tvořit jen třináctý den končící ve městě Tomares, který na chvíli utiší sprinteri. Po volném dnu prověří závodníky stoupání Collado Bermejo, ale finále desáté etapy ještě nebude zajímat kandidáty na titul. Nejlepší vrchaři však musí promluvit v té následující prověrce, která je provede přes Alto de Velefique až k observatoři na stoupání Calar Alto. Cílový kopec je nepravidelný a na akci najdeme i náročnější výzvy, ale v jedenácté etapě dostaneme důležité stopy, jak se favorité cítí na dlouhých kopcích. Dvanáctou etapu osvěžuje na konci Puerto del Torcal a pořadatelé tajně doufají, že po tomto kopci a následném sjezdu po sobě vyskočí i favorité.
 
Jezdci na celkové pořadí však budou šetřit energii na koncovku druhého týdne a dvě andaluské horské etapy, které určitě promluví do klasifikace. Nejprve uvidíme vrchařskou bitvu na 12kilometrovém jevišti Sierra de la Pandera, kde závodníky prověří nejen značná délka, ale i prudké momenty. Ještě hezčí a pompéznější bitva je připravena v patnácté etapě. Na krátké vzdálenosti se objeví na trati Alto de Hazallanas, Alto del Purche a Alto Hoya de la Mora, což je nejvyšší bod celého závodu. Těžká, útočná, vytrvalostní, dynamická prověrka ve vysoké nadmořské výšce nemůže zklamat žádného fanouška. Po tomto představení budeme vědět, kteří favorité zůstanou v bitvě o nejvyšší pozice v GC.
 
 
box vuelta 2016 vyborna sceneria cptfw
Scenérie Vuelty (© Courtesy Slipstream Sports / Graham Watson 2016)
 
 
Anglíru je vždy referenčním bodem závodu
         
Poslední týden bude pořádné napínavý, protože po náročném vrchařském víkendu v Andalusii máme před sebou dva nejtěžší horské dojezdy letošní edice, ale i velmi rychlou a dlouhou časovku jednotlivců. A právě jízda proti chronometru prověří cyklisty po druhém volném dnu, což nemusí každému z favoritů vyhovovat. Ještě nedávno bývalá časovka na Vueltě povinnou jízdou ze strany pořadatelů, kteří do ní neváhali zařadit i kopce. Jenže doba se změnila a z ITT se stává záležitost pro specialisty, a tím i pro jezdce na celkové pořadí, kteří s touto disciplínou nemají nejmenší těžkosti. Trasa, která zavede jezdce do města Logroňo, je téměř úplně rovinatá a přímočará, což bude obrovská výzva pro útle a čistokrevné vrchaře. Velmi snadno se může stát, že ITT dokáže najednou vynulovat dosavadní vrchařské souboje.
 
Po časovce získá závod úplně jiný rozměr, ale všechno se vrátí zpět do starých kolejí, protože sedmnáctá etapa je zakončena brutálním cílovým kopcem. Los Machucos si odkroutí premiéru na španělské GT a všichni budou s napětím sledovat, jaký zanechá dojem. Pořádně tvrdé úseky s dvouciferným převýšením se objevují po celé délce, cyklisté se jen výjimečně dostanou na "normální" sklony. V průběhu pěti dnů to bude čtvrtá náročná prověrka, takže kromě výkonnosti začne sehrávat svou roli i regenerace.
 
V tomto smyslu se ztratí další výbušný finiš, který je naplánován v osmnácté etapě. Alto de Santo Toribio bude znovu soustem pro explozivní jezdce, ale předpokládáme, že je nebudeme hledat ve skupině favoritů, kteří budou potřebovat načerpat energii. Závodníci na celkové pořadí by přijali pokojný průběh i během následujícího dne, ale pořadatelé zařadili těsně před cílem stoupání Alto de San Martín, kde může zůstat zaskočen některý z favoritů.
 
 
video v clanku ikonka ciernaContador triumfuje na Anglíru v roce 2008
 
 
Pokud jezdci na celkové pořadí zvolí opatrnější jízdu v ostatních dvou prověrkách, bude to mít na svědomí jeden kopec. Alto de L’Angliru. Dvacátá etapa bude ozdobou celé edice, protože na posledních padesáti kilometrech se roztočí vrchářský kolotoč na těžkých kopcích Alto de la Cobertoria, Alto del Cordal a zmiňovaném Anglíru. Poslední kopec závodu je doslova strašákem, na konci těžké akce jeho nemilosrdné sklony mohou zlomit každého cyklistu, i toho nejlepšího. Tento obávaný cílový kopec svlékne každého jezdce na GC úplně donaha, pro některého z nich může být pohled do zrcadla na vrcholu posledního kopce velmi krutý.
 
Španělská Grand Tour bude postupně nabírat na obrátkách, klíčové etapy pro celkovou klasifikaci odstartuje stoupání Sierra de la Pandera na konci druhého týdne. Proto musí cyklisté načasovat svou formu tak, aby v průběhu akce gradovala a dosáhla špičkové hodnoty jen v samotném závěru. Jenže v první polovině závodu se nachází zajímavé dynamické koncovky, takže akce je určena pro ty jezdce, kteří dokážou udržet svou výkonnost na vysoké úrovni během celých třech týdnů. A to může na konci sezony způsobit nejedno překvapení.