Závodníci, příchozí na Vueltu, prožili toho v sezoně hodně, ale ani tak jim nechybí chuť, aby se představili i na vyzývavé španělské akci. Čím dál tím populárnější účast na dvou GT v ročníku teď spojila téměř to nejlepší, co jsme viděli na Giru a Tour.       
Většina World Tour týmů zde přiváží své hlavní lídry anebo silné jezdce, kteří zaútočí v kopcovitých či horských etapách. Na konci ročníku je situace každého jednoho závodníka specifická a na náročné trati bude kromě výkonnosti rozhodovat i čerstvost či schopnost regenerovat. Z toho důvodu můžeme uvidět několik překvapení v klasifikaci, a to v pozitivním, ale i v negativním smyslu.  
 
 
hviezdy vuelta
 
 
Froome má na dosah milník, Contador chce ukončit kariéru co nejlépe
 
Mezi největší lákadla bude patřit přítomnost Chrisa Frooma, který se v loňském roce přesvědčil, že po Tour dokáže bojovat o titul i na Vueltě. Tomuto cíli, být na španělské GT co nejsvěžejší, přizpůsobil svůj letošní program. Na TdF působil pragmatickým dojmem, protože se nechtěl vystřílet před Vueltou. Podle některých tak přijde na španělský závod méně unavený jako loni, z čehož vytěží hlavně ve třetím týdnu. Na druhé straně, jeho výkony na Staré dámě mohly znamenat i to, že nemá takovou formu jako v minulosti, ale jeho pravé rozpoložení zjistíme jen na španělských kopcích.
 
Nepochybujeme, že bude mít ohromnou motivaci získat těžko dosažitelné double. V horských etapách bude určitě silný, ale jeho hlavní zbraní bude ITT. Při očekávaném vyrovnaném průběhu v klasifikaci se mu z řad jezdců na celkové pořadí nikdo nevyrovná v časovce. A jelikož ta letošní bude určena pro specialisty, Froome v ní může získat velké benefity. Pozná i Angliru, které si vyzkoušel v roce 2011, kdy na Vueltě ukázal zčista-jasna své danosti na Grand Tour. 
 
Britský závodník označil za svého hlavního soupeře Vincenza Nibaliho. Italský cyklista ukázal na Giru, že ještě nepatří do starého železa, ale na domácí akci se pořádně nadřel na pódium. I teď bude mít proti sobě silnou konkurenci, ale na jeho straně budou zkušenosti, které ho správně připraví na rozhodující etapy na konci akce. 
 
Nibali je přesně ten typ jezdce, který dokáže kumulovat svou formu v průběhu Grand Tour, což se mu bude hodit na brutálních cílových stoupáních ve třetím týdnu, a jak univerzální závodník může zvládnout rovinatou časovku nad očekávání. Jenže před finálními prověrkami se nachází několik výbušných dojezdů, které mu nikdy moc neseděly. 
 
Do této společnosti zkušených jezdců se řadí i Alberto Contador. Pro trojnásobného vítěze této akce to bude rozlučka s kariérou a jedna z hlavních osobností současné cyklistiky při tom nebude chtít nahánět jen etapové triumfy. Na TdF měl smůlu, ale předvedl několik vynikajících výkonů na některých stoupáních, takže kvalita tam byla.
 
Pistolero umí závodit na Vueltě a důvěrně zná domácí prostředí, ale budeme zvědaví, zda se představí v nejlepší možné formě, protože bez toho bude jen s obtížemi bojovat o stupně vítězů. Možná už není tak dynamický jako předtím, ale zvýšila se jeho vrchařská vytrvalost, což ocení v klíčových horských prověrkách. Pověstný je i svou regenerací, takže během třetího týdne by měl patřit mezi nejsilnější na trati. I v časovce. Pokud ho nezastihnou komplikace v první části akce, jeho houževnatost, nezlomná vůle si budou užívat poslední dny v profi-pelotonu. 
 
 
contador 2017 katalansko movf
Alberto Contador během této sezony (© Movistar Team)
 
 
Na závod se chystají draví jezdci
 
Budeme se velmi těšit, jak se odprezentuje Orica. Sourozenci Yatesovi a Cháves budou jako trojlístek velmi silní, stačí si vzpomenout, co v loňské edici předváděli Esteban a Simon. Každý jeden však přichází na Vueltu v jiném kontextu. Adam Yates absolvuje poprvé v kariéře dvě GT v jednom ročníku. Uvidíme, jak bude znovu schopen nakopnout své motory po devátém místě na Giru. Simon Yates přichází povzbuzen sedmým místem z TdF a i on sám bude zvědavý, jak se dokázal zotavit po francouzské akci. A Esteban Cháves po zranění absolvoval jen několik soutěžních dnů. Na konci sezony tak bude svěží, a když se předvede v top formě, určitě prožene ty nejlepší jezdce. Jeho úspěch v klasifikaci však bude limitovat časovka jednotlivců. Pokud bude tato trojice působit na trati harmonicky, může nám předvést velké věci.   
 
Astana spoléhá na Fabia Arua a italský jezdec bude na akci bojovat o novou smlouvu, jelikož nemá vyřešenou budoucnost. Před dvěma lety zde oslavoval titul, ale teď se nachází v odlišné situaci. Ještě nikdy nezkusil kombinaci Tour - Vuelta. Na TdF dlouho bojoval o pódium, ale jeho plány překazila nemoc, ale i tak potvrdil svou konkurenceschopnost s nejlepšími jezdci na světě. Pokud bude tak agresivní jak na La Planche, může se ukázat na některém z výbušných dojezdů, ale určitě se neztratí ani v těch nejtěžších horských etapách.
 
 
aru nibali 2017 abuf ansa
Fabio Aru se potká v souboji s bývalým kolegou Vincenzem Nibalim (© ANSA / Claudio Peri)
 
 
Aru nebude mít na sobě příliš velký tlak ohledně výsledku v GC, protože na trati bude spolupracovat s Miguelem Lópezem. 23letý kolumbijský vrchař to má namířen na svou premiérovou GT, ale kvalitou se již vyrovná svým slavnějším krajanům a právě on může být černým koněm závodu. Zejména co se týká kopců. Podobně jako Cháves přežil komplikovanou první část ročníku, ale v Rakousku a Burgose už předváděl pěkné výkony a na obou závodech ovládl po jedné horské etapě. Proto budeme zvědaví, zda potvrdí svou přezdívku Superman-López.
               
Své dva nejlepší jezdce na celkové pořadí zde přivede Ag2r, Romain Bardet Domenico Pozzovivo budou tvořit zajímavou dvojici. Italský závodník obsadil šesté místo na Giru a je už dostatečně zkušeným cyklistou, aby zvládl ke spokojenosti i druhou GT v sezoně. Na nedávno skončeném Kolem Polska finišoval šestý, takže formu bude mít i ve druhé části ročníku. Po vyčerpávající Tour, kde se snažil potrápit Frooma, se vrací do hry Romain Bardet. Francouzský jezdec již dvakrát finišoval na pódiu na Staré dámě a následující účast na Vueltě má přispět k tomu, aby ještě zesílil a mohl ještě výrazněji zabojovat o žlutý dres. Připravené výbušné koncovky mu sedí, vzpomeňme si na jeho spurt do kopce na Peyragudes, a mezi tahouny by měl patřit i v důležitých horských etapách. Neznámou jen zůstává, jak obnovil síly po Tour. A proti srsti mu bude dlouhá a rovinatá časovka. 
 
Mezi kandidáty na pódium musíme zařadit i Stevena Kruijswijka. Holandský borec zanechal velký dojem na loňském Giru, ale letošní pobyt na italské GT mu nevyšel kvůli zdravotním problémům. Ale jeho zvýšené sebevědomí si chce všechno vynahradit na Vueltě. Jeho výhodou bude, že na startu se objeví relativně svěží a nebude pod takovým silným drobnohledem. Ale jakmile se dostaneme do skutečných kopců, mnozí mohou být zaskočeni jeho vytrvalostními kvalitami. A kromě toho se dobře pohybuje i na strmých úsecích, takže holandského závodníka si nemůže nikdo dovolit podcenit.
 
 
Kvalita číhá téměř v každém celku
 
Ani Rafal Majka nebyl úspěšný na své první GT v sezoně, na Staré dámě ho z provozu vyřadil  těžký pád v deváté etapě. Tým Bora - Hansgrohe byl velmi zklamán, protože podle jeho zástupců měl polský jezdec vynikající formu. Na Tour absolvoval jen devět dnů, což bude teď jeho výhodou, a už na Tour de Pologne předvedl velmi dobré výkony. Takže budeme zvědaví, jak se mu bude dařit na akci, kde se poprvé dostal na stupně vítězů na Grand Tour. Ale v roce 2015 nebyla na trati tak silná konkurence jako teď. V německé sestavě si poprvé vyzkouší jízdu na třítýdenním závodu Michael Kolář. Jako rychlý závodník nenajde na akci dostatek vhodných profilů, ale podle mnoha je Vuelta nejlepší GT na sbírání zkušeností.
 
Silnou sestavu uvidíme v celku BMC. Damiano Caruso skončil na jedenáctém místě na Tour, Tejay van Garderen vyhrál etapu na Giru, italskou akci nedokončil Rohan Dennis, ale na Vueltu přichází motivován, a na akci cestuje i Nicolas Roche, kterému se na tomto závodu daří. Bude velkým zklamáním, pokud americká sestava nebude na akci viditelná.
 
 
van garderen 2017 giro podium rcsf
Tejay Van Garderen se konečně chytil na Giru (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Po pátém místě na Giru vyzve další velkou akci Ilnur Zakarin. Ruský jezdec se dostal do výborné formy zejména během třetího týdne na italské GT. Pokud se mu podobný kousek podaří i tentokrát, na konci závodu se může potěšit dalším pěkným výsledkem. Tým Sunweb budou vést Wilco Kelderman a Warren Barguil. Holandský borec nedokončil Giro kvůli pádu, ale teď je připraven bojovat o co nejlepší výsledek, vždyť před třemi lety skončil sedmý na italské GT. Společnost mu bude dělat Warren Barguil, který se po Tour de France nese na dobré vlně. Pokud by se mu nepodařilo zachytit celkovou klasifikaci, nějakou tu etapu si určitě vyhlídne.                  
 
Bob Jungels si chce vyzkoušet Vueltu, zejména když obsahuje rychlou časovku jednotlivců. V týmu Quick-Step Floors bude směřovat pozornost i na Juliana Alaphilippa, který musel vynechat TdF, ale na Vueltě najde pro něj ještě zajímavější profily. Louis Meintjes splnil svou roli na francouzské GT, když se dostal do Top 10, a uvidíme, zda bude mít ještě energii, aby se pobil o další výsledek v klasifikaci, anebo se zaměří na etapy. Na etapové triumfy se určitě zaměří jeho kolega Rui Costa, který to zkoušel na Giru, ale vítězství mu unikalo.
 
V celku Movistar bude chybět silný lídr, proto se otvírá šance pro Carlose Betancura. Kolumbijský jezdec vypadá v poslední době konečně k světu, a i když se to ještě nedá porovnat se sezonami  2013 a 2014, na Vueltě může jen a jen překvapit. Při neúčasti Valverdeho s Quintanou se otevřel prostor pro 23letého Marca Solera, který na akci nasbírá cenné zkušenosti. Pokud dokáže navázat na své parádní výkony, které předvedl na Kolem Katalánska anebo na Tour de Suisse, jeho prestiž bude jen a jen růst.