Na Vueltě dominovala obrovská kvalita týmu Sky, který se nakonec prosadil i někde jinde než v Tour de France. Kromě výborně připraveného Chrise Frooma zaujali i zkušení matadoři Nibali s Contadorem a svou premiéru na GT zvládl velmi dobře Miguel López.
 
 
Chris Froome. Obrovská motivace vyhrát kombinaci Tour - Vuelta se podepsala pod jeho výkonem na Staré dámě, kde nebyl dominantní jako v minulosti, ale díky tomu si uchoval potřebnou energii na španělské cesty, aby ho nezradila vyčerpanost. A britský jezdec prudce odpálil svou misi. Hned v třetí etapě byl oblečený do červeného dresu a vedoucí pozici mu zůstala betonována až do Madridu.
 
 
froome 2017 villella vuelta podium cdtf
Chris Froome na pódiu společně s Davidem Villellou (© Slipstream Sports)
 
 
Již v prvním týdnu mu sedli výbušné koncovky. Během krátkých a prudkých dojezdů sbíral vteřinu za vteřinou a toto úsilí vyvrcholilo v Cumbre de Sol, kde vyhrál etapu. Problémy mu nedělaly ani dlouhá stoupání na konci předposledního víkendu a zde se již dostala do hry mašinérie týmu Sky, na kterou se mohl stoprocentně spolehnout a která demoralizovala soupeře. Vrcholem jeho snažení byla časovka jednotlivců, kde definitivně zlomil odpor konkurentů, ačkoli se situace na chvíli zdramatizovala na Los Machucos. Ale jak se ukázalo, byla to jenom momentální indispozice a výkon Frooma v Anglíru jen potvrdil, že celkový titul vyhrál nejsilnější jezdec.
 
Britský cyklista po náročném souboji na Tour de France se dokázal neuvěřitelně zregenerovat a hned na začátku španělské GT se ukázal ve vynikající fazóně. Oproti minulým pokusům dobýt Vueltu se ukázalo jako nesmírně důležité, že jeho forma v třetím týdnu nevybledla, v tomto směru mu velmi pomohly zkušenosti, které zde získal v ostatních edicích. Froomovo vítězství bylo zcela zaslouženo, protože byl silný na strmých kopcích, dlouhých lezeních a z GC jezdců nejlépe zvládl ITT.
 
 
Vincenzo Nibali. Před akcí ho Froome nazval jeho hlavním rivalem a britský jezdec se nemýlil. Nibali byl dobře připraven pro jeho druhý GT v sezóně a po třetím místě na Giru dokázal finišovat ještě o stupínek výš. Hned ve třetí etapě ukořistil vítězství, ale v prvním týdnu musel velmi bojovat na výbušných cílových kopcích, na které se typologicky nehodí. Potvrdil tuto tendenci na konci akce Santo Toribio. Jeho doménou měla být delší stoupání, ale na La Pandera a Alto Hoya de la Mora si na vlastní kůži vyzkoušel horský vláček týmu, který nerozladil ani silnými útoky.
 
Největší naději dostal na Los Machucos, ale Froomův náskok už byl tak velký, že jen nezapomenutelný výkon na Anglíru by mohl dostat italského cyklistu do červeného dresu. Ve dvacáté etapě bylo paradoxem, že jeden z nejlepších sjezdařů na světě spadl v tom nejhorším okamžiku a Nibali musel být nakonec spokojený, že udržel druhé místo v GC. Na jeho výkonu bylo sympatické, že se vždy snažil jezdit proti týmu Sky, i když to nebylo jednoduché, protože měl výbornou formu a chtěl být připraven na Froomova zaváhání. Ale nepřišlo to kolosální. V každém případě potvrdil pouze staré známé, že se dokáže stoprocentně připravit na třítýdenní závod a jeho výkon během GT nezvykne klesat. Kromě stabilní výkonnosti ho mohou těšit také kvalitní výkony v kopcích a pěkná časovka ve třetím týdnu a z toho důvodu se dostal podesáté na stupně vítězů na GT.
 
 
nibali 2017 vuelta dojazd 2 tbmi
Vincenzo Nibali s Francem Pellizotim (© Team Bahrain-Merida / @Miwa IIJIMA)
 
 
Ilnur Zakarin. Ruský závodník v loňském roce ukázal potenciál pro třítýdenní závod, takže nikdo nebyl překvapen, že právě on na pódiu doplnil dva zkušené jezdce Matador. Jezdec týmu Kaťuša neustále stoupal pořadím, jen  ITT způsobila mírný odklon, ale jeho finiš na akci byl výborný. Zakarin není výbušný jezdec, ale přes úvodní týden prošel velmi dobře a držel místo na konci Top 10. Jeho pódiové choutky odkryli až náročné kopce v Andalusii, které zvládl na nejvyšší úrovni, pěkně načasovaný útok předvedl na Alto Hoya de la Mora.
 
I ruský cyklista je součástí skupiny jezdců, kteří se těší na poslední týden, ve kterém jim nedochází síla. Právě proto předvedl výborný výkon v ITT, společně s Nibalim útočil na Los Machucos a mezi nejsilnější patřil i na Anglíru, kde vybojoval vytoužené stupně vítězů. Ilnur Zakarin udělal průlom na Vueltě a plně rozbalil své dovednosti na GT. Třetí místo ho určitě povzbudí, a když se mu budou vyhýbat problémy jako teď, nemusí to být jeho poslední pódium v třítýdenním závodu.
 
 
Wilco Kelderman. Holandský jezdec měl vynikající závod. Poté, co odešel z Gira, se představil pouze jen v Polsku a už tam ukázal, že se dostal do vynikající formy. Tým Sunweb ho umně nedostal pod tlak výsledků a uvolněný Kelderman předváděl své nejlepší výkony, jaké jsme u něj viděli naposledy na Giru v roce 2014. Až do časovky jednotlivců předváděl velmi spolehlivé výkony, vyhýbala se mu zaváhání a v důležitých etapách vždy přišil do cíle mezi nejlepšími. A nezáleželo na tom, zda se finišovalo ve výbušném kopci nebo dlouhém stoupání.
 
Také se mu podařilo zvládnout jízdu proti chronometru na výbornou, což zvýšilo jeho šance na pódiu. Jeho postavení však podkopaly brutální kopce Los Machucos a Angliru, kde se výkonnostně nepřepadl, ale několik soupeřů bylo o něco  lepších. Kelderman tak doplatil na extrémní sklony, které se tak často nevyužívají v průběhu sezóny, takže se svou dobrou časovkou a vrchařskou vytrvalostí může opět mířit svou pozornost na etapové akce. A jeho výkony musely potěšit Toma Dumounina.
 
 
kelderman 2017 vuelta dojazd sunf
Wilco Kelderman s vynikajícími výkony (© Cor Vos | Team Sunweb)
 
 
Alberto Contador. Domácí závodník byl samostatnou kapitolou španělské akce. Chtěl si vychutnat rozlučkový závod, a dokonce mu motivaci nevzaly ani zdravotní problémy ve třetí etapě, které ho obraly o možnost bojovat o titul. Po tomto nepříjemném incidentu se mu podařilo přesunout se z třicátého místa na pátou příčku. Pistolero se opravdu bavil, využil každou příležitost k útoku, a ačkoli to jemu osobně nepřineslo časové benefity, někteří jeho jezdci několikrát doplatili na jeho činnost.
 
Na Vueltu dorazil ve skutečně dobré formě, jeho slova o tom, že chtěl bojovat o pódium a případně o červený dres, nebyli mlácení prázdné slámy. Možná je nám líto jeho selhání ve třetí etapě, Froome by jistě měl mnohem obtížnější, kdyby měl Contadora za zády. Na druhou stranu, po tomto incidentu byl více volný k útoku a jeho hravost na kole krásně osvěžila monotónní jízdu v nejtěžších etapách. Perfektní rozlučku odpálil zejména ve třetím týdnu, kdy se předvedly v jedné ze svých z nejsilnějších pozic. Dobře zvládnuta časovka, pěkný útok na Los Machucos a odvážný triumf v Angliru jen potvrdily, že Pistolero byl výjimečný závodník.
 
 
Wout Poels. Holandský závodník neměl úspěšnou první část roku. Zdravotní komplikace ho nakonec nasměrovaly na Vueltu, což pomohlo Froomovi a jemu samotnému. Závod začal jako elitní pomocník britského jezdce, byl jeho klíčovým mužem v horách. Poels úspěšně plnil své úkoly, jeho výkon nepadl a objevil se na konci druhého týdne v Top 10.
 
Jeho výkony však získaly zcela nový rozměr v posledním bloku soutěže, kdy byl jedním z nejlepších jezdců na trati. Nejprve předvedl životný výkon, po němž si rozhodně zajistil místo v první desítce. Nakonec přežil lehké komplikace na Los Machucos, ale to nebylo nic ve srovnání s tím, co předvedl společně s Froomem na Anglíru. Poels tu myslel na etapový triumf a jeho jízda na brutálním kopci na konci akce si zasloužila velkou pozornost. Na konci komplikované sezony pomohl vyhrát červený dres týmu Sky a poprvé v jeho kariéře vstoupil do elitní společnosti na turné Grand Tour. Holandský jezdec doufal, že stačí, aby se v příští sezóně dostal na pozici lídra na GT.
 
 
poels 2016 do ciela brit theo
WouterPoels opět velmi pomohl Froomovi (@ SweetSpot / Theo Southee photography)
 
 
Michael Woods. Největší překvapení závodu. Kanadský jezdec doposud neukázal dovednosti, které by z něj činily Top 10 na třítýdenní akci. Ještě v roce 2015 jezdil za americký kontinentální celek Optum a po přestupu do Cannondale se prezentoval jako jezdec na krátká stoupání, která vídáme na ardenských klasikách nebo na Tour Down Under. Proto jeho výkon na Vueltě byl nečekaný, ale v pozitivním smyslu.
 
Výborné výkony předváděl podle očekávání na výbušných finiších, ale kvůli vývoji závodu dostal šanci bojovat o etapový triumf jen na Cumbre de Sol, kde získal třetí místo. Woods však pokračoval ve stálém výkonu na dlouhých kopcích a extrémně náročných stoupáních v posledním týdnu, kdy nepolevil ze svého vysokého standardu. Půdu pod jeho nohama mu podkopaly pouze dvě časovky, ale skončil na sedmém místě. Jeho výkon je velmi slibným pro Cannondale a zvláště pro Rigoberta Urana, pro kterého bude takový pomocník opravdu užitečný.
 
 
Miguel López. Jeho přítomnost na Vueltě měla velká očekávání a 23letý kolumbijský jezdec skutečně ukázal velký potenciál. V úvodním týdnu zaplatil nováčkovskou daň, ale jeho motor se pak rozjel v plné rychlosti. Vynikající výkon předvedl na Calar Alto, na konci jedenácté etapy ujel Froomovi s Nibalim a získal etapu, a parádně vrchařské nohy ukázal i během víkendu v Andalusii. Nejdříve téměř doběhl vítězného Majku, když znovu předvedl skvělé zrychlení na konci těžkého dne, a pak se předvedl v plné kráse na Alto Hoya de la Mora, což patřilo k tomu nejlepšímu ve vrchařské části v letošní edici. Ale ve třetím týdnu už nebyl tak sebevědomý.
 
Dlouhá a rovinatá časovka mu nesedla, ale druhý den se znovu vydal na útok na Los Machucos. Tento kopec však byl silnější než jeho dovednosti, a pak se objevily hlasy, zda López neměl správně nastavené převody. Ale pak vybledl na Santo Toribio a hlavně na Angliru, kde se propadl ze šestého místa na osmé. Miguel López si poprvé v kariéře vyzkoušel jízdu na třítýdenní akcí, místo v Top 10 a dvě vítězné etapy jsou parádním vstupem na toto jeviště. A tyto výsledky byly dosaženy navzdory skutečnosti, že jeho příprava před Vueltou nebyla nejlepší. Kolumbijský jezdec se pohybuje v kopcích nesmírně snadno a už nyní dokáže nasadit vítězný pohyb v tom správném čase, proto se můžeme těšit, co nám bude předvádět s přibývajícími zkušenostmi.
     
 
lopez 2017 ilustrak autf
Miguel Angel López potvrdil skvělý talent (© Tour of Austria)
 
 
Steven Kruijswijk. Třetí nizozemský jezdec v elitní společnosti zachránil svůj výsledek minulý týden. Stejně jako Gire se mu vůbec nedařilo, byl v klasifikaci v druhém desítce. Situace se na konci druhého soutěžního bloku výrazně nezměnila, když jeho výkon měl stoupat a využívat dlouhé andaluské kopce. Kruijswijk se snažil, ale nestačilo to na ty nejlepší.
 
Jezdec týmu Lotto - Jumbo se však nevzdával a své nejlepší nohy, jaké jsme u něj viděli na loňském Giru, našel v závěrečných etapách. V té době moc neztrácel, pak se povzbudil na Los Machucos a ukázal nejlepší výkon na Angliru, po kterém se usadil na deváté příčce. Pro Kruijswijka to byla velká úleva. Místo v Top 10 a představení na konci dvacáté etapy mu vrátily sebedůvěru, že určitě patří na Grand Tour.
 
 
Tejay van Garderen. Závodník týmu BMC nakonec skončil v první desítce. Do závodu vstoupil výborně a sebevědomě, po desáté etapě mu patřila pátá příčka a to přesto, že peloton měl za sebou několik výbušných dojezdů, které Garderen nemá v oblibě. Ale pak na koncovce na Calar Alto, padl a přepadl se do druhé desítky. Muselo to být pro něj velkou ránu, protože znovu ovlivnil jeho výsledek v smolařský okamžik. Už se zdálo, že klidně dobojuje bez výraznějšího výsledku, ale na Anglíru zvadli Aru s Chavesem, De la Cruz spadl, takže se mu rázem otevřely dveře do Top 10. Po etapovém triumfu na Giru je to další dobrý výsledek na GT.
 
 
Konečné pořadí Vuelty 2017
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 82:30:02 850
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 02:15 680
3. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:51 575
4. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 03:15 460
5. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:18 380
6. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:59 320
7. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 08:27 260
8. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 09:13 220
9. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 11:18 180
10. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 15:50 140
 
Zobrazit kompletní pořadí