Událostí španělské Grand Tour byl výkon Chrisa Frooma, který  v krátkém čase ovládl TdF a Vueltu. Britský jezdec byl natolik rozjet, že získal i bodovací soutěž na úkor Mattea Trentina. Fanoušky bavily Contadorove nástupy a na své si přišli útočníci do kopců.     
 
 
Dvojice Tour - Vuelta dobyta
 
Vyhrát dvě Grand Tour za sebou v jedné sezoně není běžnou záležitostí a pohled na double mohou směřovat jen elitní jezdci na celkové pořadí. Naposledy se tento kousek podařil Marcovi Pantanimu a Miguelovi Indurainovi, ale oni závodili v divokých devadesátých letech. V poslední době to zkoušeli Alberto Contador s Nairem Quintanou, ale v současné době Giro v kombinaci s Tour se ukazuje jako mission impossible.
 
Ale tým Sky má rád velké výzvy, takže spolu s obrovskou motivací Chrisa Frooma našli způsob, jak být úspěšní na Tour a Vueltě. Je neuvěřitelné, že britský jezdec dokázal být silnější na španělské GT než na Staré dámě, Pistolero a Quintana doplatili při svých pokusech na velkou únavu na druhé GT. Froome jezdil na TdF pod stálým tlakem soupeřů, ale ani raz se nedostal do vážných problémů, ale muselo ho to stát hodně energie. Ale stačilo mu jen 27 dnů, aby se znovu představil na Vueltě v perfektní kondici. A tato obdivuhodná regenerace rozhodla. Spolu s kvalitní týmovou podporu, kde pomocníci týmu Sky byli stejně silní jako lídři ostatních celků.      
 
 
video v clanku ikonka ciernaTo nejlepší z Vuelty
 
 
Velmi kvalitní první týden
 
Na začátku akce se nacházely tři krátké koncovky na výbušných kopcích a podobný finiš nabídla i třetí etapa v Andoře. Na všech těchto dojezdech profitoval Chris Froome, kterému dokázal sekundovat jen Esteban Cháves, ale ten se neukázal jako hrozba pro GC. Jezdec týmu Sky ukázal hned na začátku Vuelty obrovskou sílu v nohou, nikdo nemohl pochybovat, že jeho útok na červený dres je reálný. Ale během těchto finišů na krátkých kopcích jsme viděli pořádně divokou jízdu u mnoha cyklistů a na tuto situaci doplatil například Vincenzo Nibali, který to okomentoval slovy: "Během etapy doslova letíme, ale někteří soupeři dokážou na cílovém kopci i tak zrychlit. Nedokážu je následovat, i když jsou moje watty na nejvyšší úrovni."
 
Web Chronoswatts.com zveřejnil porovnání výkonů na krátkých kopcích, které se předváděly na GT v devadesátých letech, v posledním období a na Vueltě 2017. V ostatních sezonách předvedl nejlepší výkon Chris Horner, který v roce 2013 na Peňa Cabarga dosáhl výkonu 480 W. Je zajímavé, že Chris Froome ho dokázal napodobit na španělské GT v úvodním týdnu, ale ne v jedné etapě, ale na všech čtyřech závěrečných kopcích. Novopečený vítěz Vuelty tak přišel na start s obrovskou sílou v nohou, která je potřebná při takových dojezdech, a okamžitě v klasifikaci vytvořil hierarchii.                
 
 
Časovka stále míchá karty
 
Už ani Vuelta neignoruje kouzlo jízdy proti chronometru a její letošní rovinatá verze hezky konkurovala horským etapám. Dokonce můžeme říci, že právě ITT vytvořila největší průvan v klasifikaci, srovnatelně se pořadí třáslo jen na Angliru nebo Los Machucos, ale v časovce je stoprocentní jistota, že mezi favority vzniknou důležité rozdíly.   
 
A toho si byl vědom Chris Froome, který to maximálně roztočil ve městě Logroňo, protože si dobře sečetl, že pokud získá na konkurenty dostatek času, ve zbývajících horských etapách nemusí nic vymýšlet a může nechat promluvit své kolegy. Nibali s Contadorem předvedli výbornou časovku a znova se jen potvrdilo, že tato disciplína ve třetím týdnu si vyžaduje i potřebné zkušenosti a schopnost zotavení. Před akcí by určitě brali, že na Frooma ztratí jen jednu minutu, protože to je "hratelné" manko do kopců, ale stále tu vyskakoval ten problém, že britský jezdec je mimořádně silný i v horách. A v kopcích se jezdí vyrovnaněji a vytváří se těžší rozdíly než v ITT, takže časovka je stále klíčová pro úspěch na Grand Tour. Alespoň při Froomové účasti.     
 
 
contador 2017 casovka baskickof
Alberto Contador v časovce (© 2017, Zikliamatore)
 
 
Derniéra Alberta Contadora nezklamala
 
Španělský jezdec neměl na posledních GT štěstí, pády a smolařské momenty ho vyřazovaly z bitvy o titul. V této tradici pokračoval i na Vueltě, ale jelikož to byl jeho finální závod v kariéře, nezlomil se a až do Madridu předváděl všechno ze svého mistrovství. Jeho rozlučka neměla jen zdvořilostní charakter, ale Pistolero skončil přesně tak, jak si umínil už před několika lety - na nejvyšší úrovni. A nemusel ani vybojovat pódium na domácí akci.
 
Jeho forma v posledním týdnu byla na skvělé úrovni, v takové fazóně by neměl problémy vyskočit na stupně vítězů ani na letošní Tour de France. Na nejtvrdších pěti kilometrech na Los Machucos vyprodukoval výkon kolem 6,3 W/g, a to všechno za necelých dvacet minut. Pistolero pokračoval v útocích i v devatenácté etapě, která neměla přemluvit do celkového pořadí. Ale jeho pohyb na Alto de Huerces nebyl jen propagační, ale s hodnoty 7,4 w/kg za sedm a půl minuty pořádně provětral tým Sky. Jeho útoky zasahovaly do vývoje jednotlivých etap, proto byla škoda, že jen Miguel López využil Contadorovou aktivitu, aby ovládl třináctou etapu. Může nás mrzet, že jsme v pořádní společné akci ani raz neviděli Pistolera s Nibalim a můžeme říci, že italský jezdec promarnil největší šanci ve zmiňované třinácté prověrce.         
 
 
Trentin se čtyřmi etapami, ale bez bodovací soutěže
 
Pořadatelé Vuelty si nedělají těžkou hlavu s hromadnými spurty, rychlí závodníci zde dostávají málo příležitostí, ale pokud se někteří z nich chytí a v průběhu závodu získá sebevědomí, může si tu pořádně zvýšit svou hodnotu. A tentokrát to byl případ Mattea Trentina. Italského cyklistu může trochu mrzet, že ještě před akcí podepsal smlouvu s Oricou, teď mohla být hodnota jeho kontraktu vyšší. 
 
Trentin není čistokrevným sprinterem, ale ve společných dojezdech pelotonu velmi vytěžil ze zkušeností Quick-Step Floors. Pěkný triumf dosáhl v úniku desáté etapy, kde předvedl špičkový vrchařský výkon na Collado Bermejo a na pásce překonal Rojase. Jednoduchý úkol ho nečekal ani na konci třinácté etapy, která finišovala do mírného kopce, ale za pomoci kolegů a své výborné výkonnosti nedal soupeřům šanci. Před startem Vuelty měl na svém kontu tři triumfy na GT, na španělské akci si tak významně polepšil. A jeho radost mohla být ještě větší, ale Chris Froome nechtěl dávat žádné dárky ani v poslední etapě, takže britský jezdec finišoval tak, aby ovládl i bodovací soutěž.         
 
 
trentin 2017 vuelta podium madrid qstf
Matteo Trentin na pódiu v Madridu (© Quick-Step Floors Cycling Team / Tim de Waele)
 
 
Vuelta je eldorádem pro útočníky
 
Až deset etap skončilo v rukou klasického úniku, proto dramatické okamžiky nepřinesla jen bitva o etapový triumf, ale i tvorba brejku. Mnoho ideálních profilů pro únik opravdu skončilo v rukou uprchlíků a pro několik cyklistů to byly perfektní příležitosti, jak vybojovat cenné triumfy. Takto si vylepšil kariéru Tomasz Marczynski, který se prosadil až dvakrát, první triumf na Grand Tour vybojovali MohoričArmée či Alaphilippe.
 
Tímto stylem se předváděl Thomas de Gendt a nakonec se prosadil v devatenácté etapě. Belgický jezdec se prezentoval stejně i na Tour de France a po skončení Vuelty si mohl říci, že má za sebou 42 etap na Grand Tour, ve kterých byl až patnáct dnů v úniku. A vyšel mu až ten úplně poslední pokus. V horských etapách ukradli favoritům vítězství Rafal Majka a Stefan Denifl. Na polského cyklistu nestačil Miguel López ve čtrnácté etapě a životní jízda rakouského závodníka musela zaskočit Alberta Contadora na Los Machucos.            
 
 
Druhá Grand Tour v sezoně jim moc nesedla
 
Na startu se objevilo několik výborných jezdců na GC, kteří si přišli vyzkoušet svou výkonnost po Staré dámě anebo po Giru znovu nakopnout motory, ale v klasifikaci se neprosadili. Mezi nimi nejdéle bojoval o top 10 Fabio Aru, ale italského cyklistu zlomilo Angliru a deštivé podmínky. Romain Bardet neměl před Vueltou velká očekávání a už po prvním týdnu se musel zaměřit na etapový triumf. Jenže v mnoha případech startovala vhodná etapa jednoduchým profilem, takže se nedostal do úniku, a v těch náročnějších prověrkách zase úřadovali favorité na titul.
 
Své nohy z Tour de France nenašel ani Louis Meintjes, který sice získal pěkné dvanácté místo v GC, ale neviděli jsme ho v žádné akci. Vysoká očekávání měla Orica, která sem přivezla silnou trojici, ale australská sestava nezískala ani etapu, ani pozici v nejlepší desítce. Poměrně dlouho to vypadalo na dobrý závod ze strany Estebana Chávesa, ale kolumbijský jezdec po komplikovaném ročníku vybledl ve třetím týdnu. Ze sourozenecké dvojice se ukázal v lepším světle Adam Yates, který měl čas nabrat nové síly po Giru a který se předvedl výborným výkonem na Alto Hoya de la Mora. Pro Simona Yatesa byla kombinace Tour - Vuelta příliš těžká.