Už dnes začne poslední akce WT této sezóny. Gree - Tour of Guangxi v daleké Číně. Během zajímavých šesti dnů uvidíme množství sprinterských koncovek, čemuž odpovídá i startovní listina s pěkným počtem rychlých jezdců.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideoprezentace závodu
 
 
Žádné kopce a dieta v kilometrech
 
Celá akce obsahuje jen o něco více než 900 kilometrů. Při šesti dnech a při absenci časovky je to opravdu málo, ale má to své kouzlo a nikdo určitě neprotestuje. Hned úvod, který odstartuje i skončí v Beihai City, bude měřit jen 107 kilometrů. Na trati se navíc během celé pouti objeví jen zanedbatelný kopeček Guantou Hill s délkou dva kilometry a průměrným sklonem 4,2%. Poslední tři kilometry čeká na balík úplná rovina, čili by to mělo mít klasický průběh. Druhá etapa je delší o 50 kilometrů a je také o něco náročnější. Hlavně její druhá polovina, ani to by ale nemělo nadělat žádnou paseku. Předpoklad druhého sprintu je více než reálný. Stereotyp, "nuda" a pocit déjá vu postihnou závodníky i následující den. Na Dálném východě se bude konečně cosi dít až během dne číslo čtyři. O tom později.
 
Konec sezóny je už tady, ale Čína je marketingově velmi přitažlivá. Kdo by si nevzpomněl na Tour de France v roce 2014 a její hrdiny jménem Cheng Ji, který s velkým náskokem skončil poslední, ale i přesto přitáhl k televizním obrazovkám miliony a miliony nových fanoušků? Tehdy od Giant - Shimano bravurní krok. O tři roky později se tato supervelmoc dostává na přetřes opět. A startovní listina je i v této "pokročilé hodině" prošpikovaná zajímavými jmény.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogalerie profilů etap (© FB závodu)
 
První tři dny by měly patřit týmům Quick-Step, Orica - Scott a LottoNL - Jumbo. Sekundovat by jim mohly Bahrajn - Merida, Trek - Segafredo, ale i Sky se Sunwebem. Každý jeden z nich má totiž ve svých řadách elitního sprintera. Nejsilnější by měli být Fernando Gaviria s Calebem Ewanem, ale bez šancí nebude ani Dylan Groenewegen, který na nedávném závodu Tacx Pro Classic finišoval třetí. Z druhé vlny přijdou Giacomo Nizzolo a Sonny Colbrelli. Zvláštní pozici budou mít Danny Van Poppel, který bude mít v týmu velkého favorita na celkový triumf v podobě Wouta Poelse, nebo Michael Matthews, který velkým favoritem sám je. A možná budou kopce, které peloton čekají, až příliš náročné. No Australan by je mohl zvládnout.
 
 
matthews 2017 tlacovka box sunf
Michael Matthews na tiskové konferenci (© Cor Vos | Team Sunweb)
 
 
Kdo se stane čínským císařem?
 
Trůn je volný a zájemců je mnoho. Jak jsme psali, napětí se dočkáme až během čtvrté etapy. A to v jejím samotném závěru. Posledních 1400 metrů je jako stvořených pro vrchaře. Stále však nemůžeme hovořit o obrovitánskou kopci, a tak by ho mohli zvládnout i výbušní jezdci na čele s Michaelem Matthewsem. Tak či onak, největším favoritem je "podlahář" Julian Alaphilippe. Pátý den by se mohl počastoval pojmenováním královský den. Možná až neuvěřitelných 212 kilometrů a až čtyři kategorizovaná stoupání prověří, kdo na tom jak je.
 
Služby kolegů využije i zmíněný Wout Poels ze Sky. Jedním z nich bude s týmem loučící se Mikel Landa, který právě zřejmě kvůli konci v týmu nedostane volnou ruku. Je tedy pravděpodobné, že se o GC pokoušet nebude a že se pouze pokud možno zaměří na jednu z etap. Dalšími do partie jsou závodníci BMC. Ben Hermans a Nicolas Roche vytvoří silnou dvojici, která cosi bez pochyb vymyslí. Zajímavé bude sledovat i počínání si Wilca Keldermana nebo Baukeho Mollemy s Jakobem Fuglsangem. Závod vyvrcholí šestou etapou. Jezdci musí překonat dvě za sebou těsně jdoucí stoupání, po kterých je do cíle ještě dostatečně daleko, což může i nemusí sehrát důležitou roli. Je však jisté, že se bude bojovat a pokud budou rozdíly mezi jednotlivými závodníky malé, máme se na co těšit. O průběhu závodu vás budeme samozřejmě informovat. Každodenní zpravodajství bude sestavovat Tomáš Šandor.
 
 
alaphilippe 2017 utok 2 rcsf
Julian Alaphilippe při jednom ze svých útoků (© LaPresse / Fabio Ferrari)